Родена сум во Франција и никогаш не живеев во поранешна Југославија. Тато многу брзо се вклопи како Французин. Јас сум Французинка во главата, а Србинка во срцето.

Објавил: Македонка Димкин | 5 јуни, 2023 18:46

Француска тенисерка го поддржа Ѓоковиќ: И за мене Косово е Србија!

Фото/Текст извор: ©Магазин

Француската тенисерка Кристина Младеновиќ го коментираше потегот на Новак Ѓоковиќ по победата во првото коло на Ролан Гарос кога тој напиша “Косово е срцето на Србија”

Младеновиќ на прашањето „каков одговор имаше потегот на Новак во Франција?“, таа одговори:

Новак е одличен, тој е вистински пример за сите останати. Го видов тоа. На многу луѓе им е дозволено да зборуваат за Русија и Украина, секој има свое мислење, а тоа не е политичко? Од друга страна, ова, тоа е политичко? Да, го делам ставот на Новак, Косово и за мене е срцето на Србија. Татко ми е од Гњилане, баба ми живееше таму, а јас бев кога бев дете – отворено изјави популарната тенисерка во интервју за „Телеграф“

Новак е одличен, тој е вистински пример за сите останати. Го видов тоа. На многу луѓе им е дозволено да зборуваат за Русија и Украина, секој има свое мислење, а тоа не е политичко? Од друга страна, ова, тоа е политичко? Да, го делам ставот на Новак, Косово и за мене е срцето на Србија. Татко ми е од Гњилане, баба ми живееше таму, а јас бев кога бев дете – отворено изјави популарната тенисерка во интервју за „Телеграф“

Таа рече и дека верува оти Ѓоковиќ ќе го крене пехарот.

А, што се однесува до Ноле, за мене тој е секогаш омилен. Каде и да се појави, секогаш е омилен. Можеби е малку субјективно, но се надевам дека тука ќе дојде 23. Грен слем титула. Алкараз е добар, и има своја шанса, млад е, но Новак е поискусен и нема турнир на кој доаѓа без да биде главен кандидат за победа – заклучува Младеновиќ.

Кристина никогаш не го криела своето потекло, а во 2017 година за еден тениски портал изјавила дека во душата е Србинка.

Родена сум во Франција и никогаш не живеев во поранешна Југославија. Тато многу брзо се вклопи како Французин. Јас сум Французинка во главата, а Србинка во срцето.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.