Заедно! добива релативно мнозинство со 224 пратеници, Нупес – сојузот на левицата е на второ место со 149 пратенички места, според првите проценки.

Објавил: Катерина Крстиќ | 20 јуни, 2022 6:18

Францускиот претседател Емануел Макрон нема да има апсолутно мнозинство во Националното собрание

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Според сите први проценки на институтите за испитување на јавното мислење, францускиот претседател Емануел Макрон нема да има апсолутно мнозинство во Национално собрание. Ова ќе биде првпат еден реизбран претседател да не добие апсолутно мнозинство, јави дописникот на МИА.

Заедно! добива релативно мнозинство со 224 пратеници, Нупес – сојузот на левицата е на второ место со 149 пратенички места, според првите проценки.

Ова според првата проекција во пратенички места направени од Ипсос-Сопра-Стериа за Фрасн Телевизион, Радио Франс, Франс 24-РФИ-МЦД и ЛЦП-Национално собрание. Претседателскиот камп, собран под знамето Заедно!, освои 224 места во Собранието. национално (154 за Републиката во Марш и неговите сојузници, 44 за МоДем, 26 за Хоризонти).

Левичарскиот сојуз на Новата народна еколошка и социјална унија (ЀНупес) е на второ место со 149 пратеници (86 за Бутновна Франција, 28 за еколошкиот пол, 22 за Социјалистичката партија, 13 за Француската комунистичка партија).

Националниот собир достигна историски резултат од 89 места, според првичните проценки, што ѝ овозможува на крајнодесничарската партија да поднесе предлози за гласање на доверба на владата (од 56 пратеници) и да го свика Уставниот совет за текстови на закони (од 60 пратеници).

Од десната страна, групата Републиканци губи 22 места (78 пратеници наспроти 100 во собранието во заминување), но ја избегнува катастрофата најавена за партијата по резултатот на Валери Пекрес на претседателските избори и може да биде дури и помошна сила за претседателскиот камп.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...