Ценам дека ова окрупнување на опозициските партии во иднина ќе продолжи.

Објавил: Стојче Бушин | 17 октомври, 2020 16:59

ФРОДЕМ, десничарска проопозициска структура во Македонија се приклучи кон ВМРО-ДПМНЕ

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Уште една десничарска проопозициска структура во Македонија се приклучува кон ВМРО-ДПМНЕ, а тоа е ФРОДЕМ.

Препознавајќи ги политиките на новото раководство, а потребите на новото време за обединување на опозицискиот фронт ФРОДЕМ одлучи во иднина да дејствува во рамките на структурите на ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски!

Јас сум исклучително среќен што изминативе неколку недели можевме искрено, пријателски, братски да поразговараме за проблемите кои заеднички ги идентификувавме.

За истите тие проблеми се обидуваме да најдеме заеднички решенија бидејќи не треба да ги гледаме работите само од денеска за утре, туку да им приоѓаме стратешки, визионерски.

Ценам дека ова окрупнување на опозициските партии во иднина ќе продолжи, рече тој!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Досегашниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од редовите на ДУИ ќе биде назначен за директор на ЈП „Државни патишта“.

Јани Макрадули на нова фотеља: Кандидат за нов директор на Македонска пошта

Поранешниот заменик министер за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули,...

Заев, потенцира дека 25.Конгрес е прв конгрес кој доаѓа после изборна победа на СДСМ од позиција на владејачка партија, нешто што се нема случено од 1994 година.

СДСМ покажува одговорност во заштита на јавното здравје

Претседателот Зоран Заев го отвори 25. Конгрес на СДСМ, кој за првпат се одржува дигитално,...

Како што вели тој, и покрај таа „длабоката држава“ во Македонија, сакаме зближување со Бугарија. Гоце Делчев нè обединува, вели Георгиевски.

Георгиевски – Бугарија не сака промена на нашиот Устав и нов Договор

Од Бугарска страна никој не сака промена на нашиот Устав и нов Договор. Ова лично го...

Националните интереси, правда за неправедно прогонетите и нормална држава за нашите деца беа/се мои приоритети.

Дурловски се повлекува од парламентот: Фотељата боде кога прагмата е поважна од моралот

Пратеникот на “Коалицијата за Обнова на Македонија“ и носител во изборната единица...