Брус Дикинсон, фронтменот на Британскиот бенд "Iron Maiden" денеска ја прими наградата за почесен граѓанин на Сараево.

Објавил: Сара Фемина | 7 април, 2019 19:46

Фронтменот на Британскиот бенд “IRON MAIDEN” Брус Дикинсон стана почесен граѓанин на Сараево !

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Фронтменот на Британскиот бенд “Iron Maiden” Брус Дикинсон денеска ја прими наградата Почесен граѓанин на Сараево!

Брус Дикинсон, фронтменот на Британскиот бенд “Iron Maiden” денеска ја прими наградата за почесен граѓанин на Сараево.

Тој ја доби наградата поради храброста на посетата во главниот град на Босна и Херцеговина во воениот период за организирање на концерт.

Прекрасно е да се види дека мојата посета од пред 25 години, толку многу значи на овој град и граѓаните, рече Дикинсон и додаде дека му е голема чест да ја прими таа награда, пренесе Фена.

Моменталниот состав на бендот е Стив Харис – бас гитара, Брус Дикинсон – вокал, Дејв Мурај – гитара, Адриан Смит – гитара, Џеник Герс – гитара, и Нико МекБрејн – тапани.

Iron Maiden е британски хеви метал бенд од источен Лондон. Бендот е формиран од басистот Стив Харис, кој пред тоа бил член на бендовите Gypsy’s Kiss и Smiler. Тие се еден од најуспешните и највлијателни бендови во хеви металот, со продадени над 100 милиони примероци од нивните албуми ширум светот.

Името е добиено по средновековна справа за мачење од 17 бек, откако Стив го гледал филмот Man in the Iron Mask.

Досега имаат издадено 15 студиски албуми, 10 албуми во живо и 5 компилациски албуми со најголеми хитови.

На аудиција во Red Lion pub во Leytonstone Пол Ди’Ано станува новиот вокалист. Стив ќе изјави дека има нешто посебно во неговиот глас.
Свиреле 3 години но немале ништо издадено. На Нова Година 1978 ќе издадат демо The Soundhouse Tapes кое иако само со 3 песни ќе се продаде во 5 000 примероци за само една недела.

Нивното прво појавување на албум било во компилацијата Metal for Muthas со две рани верзии на “Sanctuary” и “Wrathchild”.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Култура

Изненадување. Директно од изворот. Атиџе ми остави тегла. Ветив „Половина за мене, половина за нив“. Во случајот кои се тие „нив“? Најслаткиот подарок и најчистата приказна.

Холивудската ѕвезда од Атиџе доби МЕД: Атиџе ми остави тегла. Ветив „Половина за мене, половина за нив“

Легендарната холивудската актерка Џејми Ли Кертис на својот Инстаграм се пофали дека...

Почестени сме што бевме номинирани покрај овие одлични филмаџии со смели приказни кои им се обраќаат на луѓето од целиот свет, на универзалниот јазик на кинематографијата.

Се огласи тимот на “Медена земја”: Ви благодариме што верувавте во нас – Атиџе ни беше ѕвезда водилка

Македонскиот документарец „Медена земја“ не освои Оскар во двете категории во кои...

Се надевам дека после ова ќе заработи, тоа секако зависи од дистрибутерот „Неон“ кој ги има овие права, вели Горјан Тозија- Медо, директор на Агенцијата за филм.

АТИЏЕ НА ВРВОТ ДО СВЕТСКА СЛАВА: Еве колку пари заработи “МЕДЕНА ЗЕМЈА” во Америка!

Сите сме во исчекување дали „Медена земја“ на Ноќта на оскарите ќе испише историја. ...

Атиџе е вистинска ѕвезда, луѓето ја сакаат и дури и холивудските ѕвезди постојано ја застануваат за да се сликаат со неа.

ХОЛИВУД СЕ ДИГНА НА НОЗЕ, АТИЏЕ ОПИШАНА КАКО ЅВЕЗДА: Во недела Оскарот го зема “МЕДЕНА ЗЕМЈА„

Нашата Aтиџе пристигна во Холивуд, а странските медиуми веќе ја опишуваат како ѕвезда. „Атиџе...