Владата треба се што не направиле досега да го направат до октомври. Сета таа патетика по Самиот на ЕУ да ја претворат во реална политика.

Објавил: Сара Фемина | 18 октомври, 2019 23:08

ФРЧКОСКИ: “Жртвата Заев треба да ја остави во Брисел и да се врати во Македонија како ЛАВ”

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Професорот Љубомир Фрчоски во вечерашното гостување во „24Анализа“ на 24Вести ТВ рече дека притисок од опозицијата ќе има доколку Заев се покаже како нокаутиран, приказната за жртва треба да ја остави во Брисел и треба да се врати како што би рекле вмровците како лав. 

Владата треба се што не направиле досега да го направат до октомври. Сета таа патетика по Самиот на ЕУ да ја претворат во реална политика, рече Фрчкоски во вечерашното гостување во 24 Анализа на 24 Вести.

-Притисок од опоцицијата ќе има доколку Заев се покаже како нокаутиран, приказната за жртва треба да ја остави во Брисел и треба да се врати како што би рекле вмровците како лав. – рече Фрчкоски. Сите работи се горе доле расчистени. Мора жестоко, како внатре во партијата што направија, така и во администрацијата да направат реформа.

Професорот порача дека програмските ветувања мора да ги завршат, да успеат да ги завршат, а најважен е делот со правосудството и администрацијата.

-Може да извршат смена на 30-тината корумпирани судии кои се влечеа во телефонските разговори, познати како „сваровски судии“. Предметите треба да продолжат, владата да докаже дека криминалните дејствија на претходниците се докажани и докажливи. Владата ќе плати доколку не се консолидираат да најдат правни решенија, постојат правни решенија, немора да се мешат политички партии. Криминалците мора да одат во затвор. – констатира Фрчкоски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Кој нормален човек во Македонија после се што се случи ќе гласа за „психопатот„ Зоран Заев? Дали Македонецот заслужува да го води „монструм„ каков што е Заев?

БЕЛЕСКИ: На 15 Јули е поседниот воз да се спаси Македонија од канџите на предавниците- ГЛАСАЈТЕ ЗА ОБНОВА!

Македонскиот активист и хуманист Васко Белески, на социјалните мрежи повика на 15 јули...

Оптимизмот дека ќе извојува победа во Гостивар, тој го образложи со благодарноста на Албанците во Гостивар, бидејќи тие ги ценат постигнувањата кои се остварени со големо жртвување и пролеана крв.

Ахмети: Ние не бараме нешто за да им ја уништиме среќата на Македонците, ние си го бараме своето

Барајќи го гласот од гостиварци, Али Ахмети лидерот на партијата Демократска унија...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на Македонската академија на науките и уметностите, денеска присуствуваше на промоција на четирите капитални изданија за македонскиот јазик.

Димитров: Македонскиот јазик е затворено прашање и дома и во странство

Македонскиот јазик, за нас Македонците, е затворено прашање и дома и во странство. Секое...

Јанев, кој е член на Њујоршката академија на науките и научен советник на Институтот за политички науки во Белград, ја поздрави заложбата на Гордана Силјановска Давкова, носител на листата на опозициската коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ во првата изборна единица, за поништување на Преспанскиот договор!

Проф. Јанев: Не постои човечко суштество со здрав разум кое би гласало за СДС!

Професорот Игор Јанев, експерт по меѓународна политика и меѓународно право, со порака...