Откако пројавил симптоми на коронавирусот, се подложил на тест кој дал позитивен резултат, а примен е во болнички услови со покачена температури, истрошеност и малаксаност.

Објавил: Перо Милчин | 24 декември, 2020 9:03

Фрчкоски пренесен на интензивна клиника: Има корона се бори за живот?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Универзитетскиот професор Љубомир Фрчкоски е хоспитализиран на Клиниката на инфективни состојби и фебрилни состојби во Скопје со потешка слика на ковид-19.

Откако пројавил симптоми на коронавирусот, се подложил на тест кој дал позитивен резултат, а примен е во болнички услови со покачена температури, истрошеност и малаксаност.

Во периодот од 1991 до 1997 година бил министер во владата на Бранко Црвенковски. Така, до 1992 година бил министер без ресор, од 1992 до 1996 бил Министер за внатрешни работи, од 1996 до 1997 година Министер за надворешни работи.

Фрчкоски е професор по меѓународно меѓународни односи и Современи политички теории на Правниот факултет во Скопје!

Фрчкоски бил еден од експертите вклучени во подготовката на Уставот на Република Македонија од 17 ноември 1991, како и на амандманите на Уставот од 2001 година. Од 1994 година, тој бил член на IFRI, Францускиот Институт за меѓународни односи.

Фрчкоски, исто така е член на Асоцијацијата за меѓународно право- Скопје и. поранешен генерален секретар на Форумот за човекови права. Во 2002 година, бил избран за член на ECRI при Советот на Европа!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Другите закони се усогласувања со законот за прекршоци, каде се намалуваат глобите што е пак интерес на граѓаните.

СДСМ: На 32. седница на Собранието без ВМРО-ДПМНЕ донесовме важни закони

На 32. седница на Собранието парламентарното мнозинстви усвои важни закони за граѓаните...

Веста за моментално лошата состојба на Кајмакоски ни ја потврди и Васко Белески, човекот кој најголемиот дел од времето на X Faktor го помина токму со Даниел на поготовките во Белград.

Кајмакоски во лоша состојба: Итно пренесен во болница по сомнежот дека неговата екс сопруга му дала кафе од кое му се слошило

Пејачот Даниел Кајмакоски вчера бил примен во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“. На...

Додаде дека е важно што со тоа ништо не се крие од граѓаните и тие ќе знаат кој функционер на каков работен ручек бил, за каква цел се потрошени парите, а ограничувањата важат за сите функционери почнувајќи од премиерот.

Николовски: 1.500 денари ќе смее да потроши министер за работен ручек

Заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот,...