Според Фрчковски по ова пандемија владата може да создае социјално општество, а за пример ја зеде Полска.

Објавил: Катерина Крстиќ | 16 април, 2020 19:30

Фрчкоски удри по банките: Да им се земе крупниот бизнис по 30 отсто од профитот!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото фокус.мк

Професорот Љубомир Фрчковски, во вечерашното отворено студио 24 говорејќи на темата коронавирус кој го погоди и светот и нашата земја, и кој зад себе ќе остави пустош кога станува збор за економијата.

Во периодот од 1991 до 1997 година бил министер во владата на Бранко Црвенковски. Така, до 1992 година бил министер без ресор, од 1992 до 1996 бил Министер за внатрешни работи, од 1996 до 1997 година Министер за надворешни работи. Од 2000 до 2001 година, Фрчкоски бил именуван на функцијата извршен директор на Фондацијата за стратегиски истражувања Киро Глигоров. Освен ова, тој бил и Советник на Претседателот на Република Македонија за уставни прашања и прашања од областа на човековите права од 2000 година, како и кандидат на СДСМ за Претседател на Република Македонија на изборите одржани на 22 март 2009.

Ризик власта да биде злоупотребена секогаш постои, сообено во ваква состојба, Собранието  мора да се свика, а владата да внимава со ограничувањето на праваат и слободите на граѓаните , рече  професорот Љубомир Фрчкоски.

Според Фрчковски по ова пандемија владата може да создае социјално општество, а за пример ја зеде Полска.

Владата да не се плаши да го чепне крупниот капитал и банките. И најарпгантно да им земе и по 30% од профитот за борбата со коронавирусот како владата во Полска.Ако сакаат тоа можат да го направат сега, со уредба законска сила на банките и да го поделат на банките за борба против пандемијата. И овие не можат да писнат, Не они тоа не го прават, они се шокирани од нив, незнам во какви врски се, колку зависат од нив, и ако менаџерските елити на тоа се спротистават на нив треба да ги применат казнените мерки на кривичниот закон за борба против пандемијата а не на оние луѓе кои ќе го прекршат полицискиот час.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во врска со најавата на Заев за оставка ако не победи Шилегов за градоначалник, Петковски објаснува дека градоначалничката позција не е поврзана со позицијата на Владата.

Петковски: Неодговорна е изјавата на Заев дека ќе си поднесе оставка ако не победи Шилегов

Партиите изгубија, граѓаните добија на овие локални избори, вели Тито Петковски, во...

Директорот на МЕПСО објаснува дека во такви случаи се презема енергија од европската мрежа и досега земјава тоа го наравила четири пати без најава и добила четири предупредувања од Центарт во Швајцарија каде што се прават пресметките.

Директорот на МЕПСО за Телма: Трошиме двојно повеќе струја отколку што произведуваме, за октомври ќе треба да ѝ платиме на Европа 15 милиони евра

Директорот Куштрим Рамадани открива дека земјава четири пати без најава презела електрична...

Ковачки цитираше и дел од брифинзите, а потенцира и оти биле давани насоки и се договарани и физички пресметки како и закани по живот за прилепчани.

СКАНДАЛ: Полицајци блиски до СДСМ договарале малтретирање на граѓани за изборите

Полицајци блиски до СДСМ следеле членови на ВМРО-ДПМНЕ за време на изборната кампања....