Диего Армандо Марадона, аргентинската фудбалска легенда и еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, почина денеска на 60 годишна возраст во Буенос Аирес!

Објавил: Стојче Бушин | 25 ноември, 2020 19:49

ФУДБАЛОТ ВО ТАГА: Почина фудбалската легенда Диего Армандо Марадона

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Диего Армандо Марадона, аргентинската фудбалска легенда и еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, почина денеска на 60 годишна возраст во Буенос Аирес!

Аргентинецот, кој имаше операција на мозокот овој месец, почина од срцев удар, рече неговиот адвокат.

Кокаинот е најзаслужен за неговото предвремено заминување во фудбалска пензија. Откако во 1991 година беше позитивен на кокаин заработи 15-месечна суспензија, а се тргна по Светското првенство 1990 година кое се одржа во Италија и во кое неговата репрезентација загуби во финалето од Западна Германија.

На Тринаесеттото светско првенство во Мексико (1986), Марадона бил двостепен стрелец на натпреварите на Аргентина со Англија. И двата негови голови на тој натпревар и денес добро се паметат. Првиот гол Диего подоцна го нарекол Божја рака. Вториот е ремек-дело кое на многу ранг списоци е прогласен за најдобар гол на сите светски првенства. Сам ја продриблал половината од англискиот тим и голманот Шилтон и постигнал гол.

По смртта на легендата на светскиот фудбал, Диего Марадона, се огласи уште една легенда, бразилецот Пеле. Тој рече дека е тажно да се изгуби пријател на овој начин.

-Тажно е да загубиш пријател на овој начин. Се надевам дека на небото некогаш повторно ќе играме фудбал, рече Пеле.
– Роден на 30. октомври 1960 година во местот Виља Фиорисио. Беа осум браќа и сестри.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Во 1999 година беше селектор на кадетската репрезентација на Македонија која го освои шестото место на Европското првенство во Словенија што досега е втор најдобар пласман на една македонската младинска селекција, по четвртото место во 1995 година.

ПОЧИНА КОШАРКАРСКИОТ ТРЕНЕР ДРАГАН ВАСИЛОВ – ЦЕВКА

Еден од најпознатите и најтрофејни тренери во млади категории во земјава, Драган Василов,...

Краток, но тажен говор одржа синот на Шаулиќ, Михајло, кој се збогуваше од својот татко во име на семејството.

ВО СЕЌАВАЊЕ: Помина една година од смртта на Шабан Шаулиќ- Гордана неутешна, плаче завиена во црно

Семејството на Шабан Шаулиќ денеска се собра и одржа годишна меморијална служба на...