Во случајот со разрешувањето на директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски се работеше за спроведување на Законот за спроведување на К-5 Програмата, односно за распоредување на работни задачи на административни службеници, кои се примени на работа, земаат плата, а не работат“, рече премиерот!

Објавил: Рејхан Бајрами | 24 септември, 2021 5:05

Функционерите се должни да преземат политичка одговорност, вели Заев

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Заев: Функционерите се должни да преземат политичка одговорност, да ги спроведуваат владините политики и да ги почитуваат законите!

Јас одговорно тврдам, дека поставените функционери кои ги поставуваме врз основа на политички договор е со цел да преземаат политичка одговорност за спроведување на тоа изборните програми коишто подоцна станува исполнување на Владина програма, која се спроведува директно од политичките претставници кои се избрани од мнозинството избрано од граѓаните“, истакна премиерот Зоран Заев во емисијата „24 анализа“ на Телевизија 24, одговарајќи на прашањето за причините поради кои се менуваат директорите на државните институции.

Во случајот со разрешувањето на директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски се работеше за спроведување на Законот за спроведување на К-5 Програмата, односно за распоредување на работни задачи на административни службеници, кои се примени на работа, земаат плата, а не работат“, рече премиерот Заев додавајќи дека директорите се поставени и се разрешуваат од Владата и се директно одговорни за спроведување на владините политики и почитување на законите.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

Тој одлучи да настапи како независен кандидат без да ја почека одлуката на матичната партија СДСМ, која после тоа го исклучи од членството, а во Куманово одлучи да истрча со Оливер Илиевски.

Димитриевски: Пола МВР е во Куманово

Независниот кандидат за градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, во вечерашното...

Еден од нив е Охридскиот мировен договор, кој е целосно имплементиран и е модел, кој покажува дека со малцинските прашања најдобро може да се справиме со зајакнување на локалната самоуправа.

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа...