Модераторката Клаудија Бош синоќа на вестите носеше скап дизајнерски фустан - премногу за еден оутфит кој е финансиран со парите на гледачите

Објавил: Македонка Димкин | 7 јуни, 2018 20:10

Фустан од 3000 швајцарски франци само за еден outfit на вести!

Фото/Текст извор: ©Screenshot SRF

Тоа беше еден бел, разигран фустан од свила со печатени ликови што во вечерните вести во вторникот презентерот Корнелија Boesch го носеше во вечерните часови – и со тоа предизвика сензација на социјалните мрежи Затоа што тоа беше една необична слика, презентерите на SRF инаку се облекуваат во бизнис изглед со пригушени бои и едноставни форми.
Реакциите на гледачите кон модерен изглед најчесто се позитивни, како што дознава “20 Minuten”. Тоа е “фенси, многу убав фустан”, наведува “20 минути”

Цената е 3200 Швајцарски франци

Цената е исто така невообичаена: облеклото чини 2840 евра (што еквивалентно на 3.200 франци). Потекнува од швајцарската луксузна марка Akris, позната по своите извонредни ткаенини и материјали.
Тоа е луксуз цена за еден фустан, особено кога тоа се плаќа од гледачите поточно од еден радиодифузер, како што се SRF. Бидејќи тимовите на модераторите не се спонзорирани.

Годишен буџет за облека

Кога ќе прашате кај SRF го велат следново “Особено во вестите кога модераторите се појавуваат во 100 емисии во една година и поединачната облека што обично се носат кај SRF е врз основа на квалитетот отколку на количината, кога така ќе се пресмета во текот на еден долг период на крајот е цената поповолна Бидејќи облеката се менува секоја година “, вели портпаролката Андреа Венгер.

Секој модератор има стил буџет, кој зависи од бројот на модерирани емитувања. Колкав е тој буџет не сакаа да ни откријат Наместо тоа, ни беше објаснето дека презентерите на вести ја носат својата облека во просек пет до шест години, па дури и до десет години.

Сериозност преку квалитетно новинарство

И сепак: Со оглед на неодамнешните дискусии на НЕ за -Billag (Фирмата која е задолжена за радиодифузија) и придружното обвинение дека SRG е премногу голема и скапа, таков скап дизајнерски фустан за еден презентер на SRF се предизвика многу негативни критики и негодувања во јавноста. Дури и ако тоа може да се претпостави дека на еден ТВ како што е SRF уживаат посебни попусти, облеките на крајот на краиштата се платени од приходи со надомест.
Секако, сериозен ТВ-формат како Tagesschau ги оправдува квалитетите и висококвалитетните материјали во однос на облеката. Сепак, убава облека е достапна за неколку стотици франци. Пред сé, сериозноста се генерира со квалитетно новинарство, кое се рефлектира во добри формати а не дизајнерска мода.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.