Организаторите би се соочиле со проблеми поради опасност од коронавирусот заканувајќи се дека ќе ги откажат трките.

Објавил: Сара Фемина | 9 март, 2020 13:05

ХАМИЛТОН НОСИ МАСКА: Светскиот првак озбилно го свати КОРНА ВИРУСОТ(фото)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Новата сезона во Формула 1 започнува на 15 март со тркачка патека во Мелбурн.

Организаторите би се соочиле со проблеми поради опасност од коронавирусот заканувајќи се дека ќе ги откажат трките.

Хамилтон против корона вирусот, објави фотографија со заштитна маска.

Така, трката во Кина е веќе откажана, а ГП од Виетнам е под знак прашалник, бидејќи курсот во Ханој е оддалечен само стотина километри од Кина. Информациите пристигнаа во неделата дека организаторите на ГП во Бахреин решија да ја одржат втората трка во календарот во Формула 1 без гледачи.

Првично, тие планираа да издадат само дел од билетите, но тие се откажаа.

 

– По консултација со нашите меѓународни партнери и националната здравствена организација, решивме да ја организираме годинешната трка без гледачи.

Никој нема да биде одбиен затоа што сè ќе биде покриено со камери, се вели во изјавата на организаторите.

Шесткратниот светски шампион Луис Хамилтон, исто така, покажа дека води грижа за своето здравје, споделувајќи маскирана фотографија на својата социјална мрежа и коментирајќи: ’Подготвен”

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Формула

Шумахер пред шест години доживеа несреќа за време на скијање на Алпите од која се здоби со тешки повреди на главата поради што и долг период беше во коматозна состојба. Неговиот денешен лик е енигма за светската јавност, освен за членовите на семејството.

ЛОШИ ВЕСТИ ЗА ШУМАХЕР: Повеќе не е во кома, но не е како порано

Никола Ачијари, светски познатиот неврохирург од Италија, денеска ја шокираше јавноста...