Во доцните ноќни часови, викендите и празниците, болните деца се носат во Струшката болница. Таму, пак, сликата е поинаква. Полни ходници деца, бидејќи Детското одделение, покрај од струшко, опслужува пациенти и од Дебар и Охрид

Објавил: Мате Парлоф | 16 ноември, 2022 7:56

Хаос во детското одделение во охридската Општа болница, децата се носат во Струга

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Детското одделение во охридската Општа болница една година не хоспитализира пациенти, ниту има 24 часовни дежурства. Причина за тоа е немањето доволно педијатри. Двајца доктори вршат само амбулантски прегледи од 8 до 20 часот, во работни денови.

Во доцните ноќни часови, викендите и празниците, болните деца се носат во Струшката болница. Таму, пак, сликата е поинаква. Полни ходници деца, бидејќи Детското одделение, покрај од струшко, опслужува пациенти и од Дебар и Охрид.

Министерството за здравство, односно министрите од овој сектор во неколку наврати ветуваат решение на проблемот, но на дело нема ништо конкретно. Една од најавите на претходниот министер Венко Филипче беше ротација на доктори од Клиниката за детски болести од Скопје, додека актуелниот министер Беким Сали пред повеќе од еден месец најави дека ќе доаѓаат доктори од болницата во Струга.

Директорот на Охридската болница Асен Шајн во изјава за МИА посочи дека во координација со ресорното Министерство бараат решение, без прецизен одговор кога охриѓани би имале Детско одделение со хоспитализација и 24 часовни дежурства.

Постојано сме во комуникација со Министерството за здравство за изнаоѓање решение. Двајца доктори се на специјализација, а сега ќе испратиме уште двајца, изјави кусо Шајн.

И од Министерството за здравство без прецизни одговори на прашањата на МИА за конкретно решавање на проблемот и од кога охриѓани, но и туристите може да очекуваат нормално функционирање на Детското одделение во Охрид.

За Охридската болница интензивно се бара начин за надминување на предизвикот со педијатри во рамки на законските можности. Министерството е фокусирано на изнаоѓање подолгорочно решение со цел да се обезбеди зајакнување во областа педијатрија за Охридскиот регион. Во таа насока, од Охридската Болница, во моментот на специјализација се 21 доктор, меѓу кои и двајца доктори на специјализација по педијатрија, како и во областите интерна медицина, анестезиологија, гинекологија и другу, информираа од ресорното Министерство.

Со новата Програма за специјализација, додаваат, за годинава се предвидени уште две нови специјализации по педијатрија за Охридската болница.

Проблемот наметнат од пред 15 години, за нормално функционирање на Детското одделение потребни се најмалку седум години

Во моментот педијатриското одделение во Охрид функционира со двајца специјалисти, во прва и втора смена, односно од 8 до 20 часот. Но, за четири-пет месеци, исполнувајќи го законскиот максимум за работа, едниот лекар ќе оди во пензија и ќе остане само еден педијатар. Надлежните укажуваат дека пратени се специјализанти, но никој не го споменува фактот дека специјализацијата по педијатрија трае пет години. Иако во моментот има четворица специјализанти од Охрид, тоа не го исполнува минимумот за да функционира одделението. За тоа се потребни најмалку шест специјалисти.
Началникот на Детското одделение во Охрид, доктор Орхан Зекир смета дека единствено законски измени би помогнале за надминување на проблемот со педијатрите. Според него, враќање на стариот систем со диспанзери или спојување со здравствениот дом би овозможил минимум шест педијатри за да функционираат како детско одделение.

Она што сега почнува да се работи, со испраќањето доктори на специјализација по педијатрија требаше да почне пред 15 години за да не дојдеме до ова. Тогаш требаше да се има план, кој доктор кога оди во пензија и да се пуштаат доктори на специјализација од соодветната област. А сега ќе ни требаат седум-осум години за да воспоставиме еден приближно нормален систем. Моментално имаме четворица педијатри на специјализација, но тоа не го исполнува ниту минимумот, смета доктор Зекир, кој зад себе има 35 години работно искуство во областа.

Доктор Зекир и неговата колешка, кои покрај двосменското работење, на сопствена иницијатива одат на работа и во викендите и празниците за да ги опслужат дечињата во дневната болница и да ја намалат нивната мака да одат во Струга да примаат терапијата. Овие двајца педијатри три години веќе немаат користено ниту годишни одмори, со цел да им излезат во пресрет на своите сограѓани.

– Се однесуваме доста алтруистички. Се обидуваме да бидеме во служба на оние на кои најмногу им требаме, на децата. Доаѓаме и во викендите да работиме. Во моментот има 24 деца кои примаат инфузија. Тоа се 24 стартни прегледи. Дојдовме до ситуација да не можеме да постигнеме, да издржиме физички. Ние сме хронично уморни. Пружаме многу повеќе од она што можеме, нагласи докторот.

Според него, за да се формира одделение кое ќе работи 24/7, потребни се минимум шест педијатри.

Во вакви услови, нас ни требаат осум години да формираме одделение и да работиме онака како што треба да се работи. Затоа потребни се итни законски измени да излеземе од моменталната ситуација и Охрид да добие Детско одделение со 24 часовни дежурства. Ова не е политички проблем. Ние тука лечиме деца од сите политички партии и националности. Тука нема политика, вели доктор Зекир.

Наплив на пациенти во Струшката болница

Директорот на Струшката болница Арменд Арслани вели дека во Детското одделение се згрижуваат пациенти од целиот регион. Таму, посочи директорот, имаат пет специјалисти педијатри и тројца специјализанти и функционираат непречено.

Доктор Ферид Салкоски, педијатар во Струшката болница вели дека со недостигот на педијатри во Детското одделение во Охрид зголемена е фреквенцијата на пациенти кај нив, посебно во дежурства.

Откако настана проблемот со недостигот на педијатри во Болницата во Охрид, кај нас има зголемена фреквенција на пациенти, посебно во дежурствата, односно ноќните часови и викендите ни се пооптоварени. Во прва и втора смена покрива Детското одделение во Охрид и нема толкав наплив. Пациентите никогаш не ги делиме дали се од Охрид или од Струга, но евидентно е дека бројката е зголемена за разлика од истиот период претходните години, забележува Салкоски.

Во овој период од годината во Детското одделение во Струга има од 60 до 80 прегледи во текот на 24 часа, а во викендите и до 120 прегледи, но во зимските месеци, педијатрите очекуваат зголемување на бројката.

– Успеваме да ги згрижиме сите пациенти и ниту едно дете досега не сме вратиле. Сега за сега успеваме да се одржиме, вели Салкоски.

Детското одделение во Струшката болница има капацитет за лежечка хоспитализација на 12 до 15 дечиња, но и дневна болница со дополнетелни осум кревети за деца кои имаат потреба од еднократна интравенска терапија.

Охриѓани револтирани што мораат да ги носат децата на дежурство во Струга

Револтот кај охриѓани, но и кај туристите од земјава и странство е голем, што се приморани во ноќните часови, во викендите и празниците да ги носат децата на преглед во соседна Струга. За родителите на мали дечиња несфатливо е во 21 век во град како Охрид, кој е и најголем туристички центар во државата, да нема елементарни услови за најмалите.

Несфатливо е во 21 век доколку детето ти се разболи да мора да го носиш во соседен град за да му се укаже лекарска помош. Жално е што ова се случува во Охрид, од градот кој едно време бил центар на напредок и развој, а сега прераснува во едно сивило и очај, вели разочаран татко на бебе.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Смената од директорската позиција после повеќе годишно директорување со клиниката тешко му падна на др. Јовев па организираше и протести пред клиниката со негови пациенти а и не го штедеше со навреди новопоставениот директор др.Марјан Шокаровски.

Др.Јовев за „Фокус“: Не е точно дека сум нападнал некој, мене ме нападнаа, имам повреда на окото и од стрес лежам на Кардиологија

Од министерството за внатрешни работи денеска излегоа со соопштение дека од Клиниката...

Во интервју за ТВ „Клан“, поранешниот економски директор на Клиниката за онкологија Нехат Нухи, призна на јавноста дека мајка му била лекувана на Клиниката за онкологија и дека има медицинска историја таму, иако истакна дека не се лекувала од рак.

Според Нухи, овој третман бил дозволен од тогашниот медицински директор доктор Нино Васев.

– Беше период на ковид, а кога се работи за мајка, секој човек бара решение како побрзо да се третира. Со дозвола на медицинскиот директор, ни овозможија да се лекува. Но, не се лекуваше од рак. Беше период на ковид и другите клиники функционираа како ковид центри и затоа се лекуваше во нашата клиника, рече Нухи.

Без потврден канцер, мајката на економскиот директор на Онкологија се лекувала на клиниката

Во интервју за ТВ „Клан“, поранешниот економски директор на Клиниката за онкологија...

Кога отидов во Виена, лекарот ми рече ништо од вашата држава од вашите цитостатици, не требало од овие цитостатици, сакам да го оперирам момчето. Јас и тогаш зборев по сите телевизии, никој не ми даде поддршка сите ме правеа луда – рече ожалостената мајка.

(ВИДЕО) Мајка се онесвести од плачење: „Загубив млад син, му ја згрешија терапијата во приватна клиника“

Мајка која раскажуваше за својата голгота со синот кој го загубила од рак на бели дробови,...