Меѓу кои и деца

Објавил: Калина Мартинска | 16 април, 2024 21:07

Хаос во Дубаи поради невреме, најмалку 18 жртви во Оман

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Обилните дождови денеска ги погодија Обединетите Арапски Емирати и предизвикаа колапс низ целата земја. Делови од главните автопатишта се поплавени, автомобилите на речиси сите патишта низ Дубаи буквално „пливаат“, додека сообраќајот на огромниот меѓународен аеродром е во прекин, бидејќи пистите по кои се движат авионите се претворија во реки!

Како што јавија светските медиуми, дожд почна да врне во текот на ноќта, а силниот ветер придонесе за прекин на летовите на меѓународниот аеродром во Дубаи.

Во меѓувреме, бројот на загинати во одвоените тешки поплави во соседен Оман се искачи на 18, додека непознат број луѓе се водат како исчезнати, пренесува CBS News.

Аеродромот во серија објави на социјалните мрежи соопшти дека сите операции се стопирани на околу 25 минути во вторник попладне, и дека сите дојдовни летови ќе бидат пренасочени „до подобрување на временските услови“.

Полицијата и службите за итни случаи полека возеле низ поплавените улици, нивните светла за итни случаи трепкале додека молњите го осветлувале небото, повремено допирајќи го врвот на Бурџ Калифа, највисоката зграда во светот.

Училиштата низ ОАЕ беа главно затворени пред невремето, а владините службеници главно работеа од дома, каде што е можно. Многу работници исто така останаа дома, иако некои отидоа на работа.

Властите испратија цистерни на улиците за да ја испумпуваат надојдената вода што навлегуваше во некои домови, принудувајќи ги луѓето да користат кофи за да се обидат да ги испразнат своите домови, јавуваат медиумите.

 

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Видео

Сите ја знаеме љубовната приказна од овој филм и сите стоиме на ставот дека би било поубаво кога крајот би бил поинаков. И бил поинаков, но во текот на монтажата бил исфрлен.

ОВА Е КРАЈОТ НА “ТИТАНИК” ШТО НИКОГАШ НЕ ГО ВИДОВМЕ(видео)

Филмот „Титаник“, проект на познатиот режисер Џејмс Камерон, бил озлогласен како...

Веднаш интервенираше Брза помоши Боки е пренесен во болница. Но она што го скрена вниманието беше човек во униформа,  кој „културно“ го испраќа покажувајќи кон своите препони.

Ја засрами полициската униформа: Полицаец се фати за половиот орган додека го носат Боки 13 во болница!

Додека првоосомничениот за случајот Рекет, Бојан Јовановски го изнесуваат на носилка,...