Специјалното обвинителство на Косово синоќа соопшти дека Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Сељими и Јакуп Красниќи од синоќа се ставени во притвор на специјализираните совети на Косово во судот во Хаг.

Објавил: Рејхан Бајрами | 6 ноември, 2020 9:53

ХАОС ВО КОСОВО: Еулекс упадна во куќата на Хашим Тачи

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Припадници на Еулекс вршат претрес во куќата на поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, јавуваат приштинските медиуми.

Специјалното обвинителство на Косово синоќа соопшти дека Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Сељими и Јакуп Красниќи од синоќа се ставени во притвор на специјализираните совети на Косово во судот во Хаг.

Тачи вчера, поднесе оставка од функцијата претседател на Косово. Вршителот на должноста претседател Вјоса Османи, во своето прво обраќање во тоа својство ги повика граѓаните да покажат единство и лојалност кон заеднички проект Република Косово.

„Нашата земја минува низ тешки денови. Граѓаните на Косово мора да покажат единство и лојалност кон нашиот заеднички проект, нашата Република“, рече таа, додавајќи дека постапките на Специјалниот суд се резултат на обврските што ги прифати Косово.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

Седум поранешни политички и воени лидери на ОВК се обвинети за низа злосторства, од заплашување на сведоци до убиства и сурово постапување со луѓе.

ЗАБРАНЕТИ ПОСЕТИ ВО ХАГ: Тачи може да разговара со членовите на семејството само преку видео врска!

Поранешните политички и воени лидери на ОВК во притвор на Специјалниот суд во Хаг можат...

Заменик претседателот на собранието Арберија Нагавци, неколку пати ги предупредуваше пратениците да седнат за да продолжи седницата.

МЕЃУСЕБНА ТЕПАЧКА НА ПРАТЕНИЦИТЕ ВО КОСОВО: Прекината седницата, летаа боксови(ВИДЕО)

Неколку членови на парламентот во Косово денеска физички се пресметаа за време на...

Одбраната вчера објави дека ќе побара да им се укине притворот и можност одбраната да ги изнесе своите против-аргументи до судот за нивно привремено ослободување.

Обезбедени 103 сведоци против Тачи и групата од ОВК

Специјализираното обвинителство на Косово со седиште во Хаг го извести судот дека...

Адвокатот Томислав Вишњиќ, кој се занимаваше со злосторства извршени на Косово и Метохија во Хашкиот трибунал, за Курир изјави дека постојат вистински причини за загриженост за безбедноста на сведоците.

ТАЧИ И КРИМИНАЛНИОТ ТИМ СЕ ПОДГОТВУВААТ ЛИКВИДАЦИЈА НА СВЕДОЦИ? Заплашувањето веќе започна!

Јачината на обвинението против Хашим Тачи, Кадри Весеjлји и другите најмоќни и најсурови...