Според информациите на МВР, возач на патничко моторно возило, сопатник и еден велосипедист биле тешко повредени во две од вкупно 18 сообраќајни несреќи што се случиле изминатиот викенд на подрачјето на СВР Скопје. Во пет сообраќајки полесно биле повредени седум лица, а во 11 била причинета материјална штета.

Објавил: Валерија Петрова | 7 октомври, 2019 11:24

ХАОС ВО СКОПЈЕ: Тешко повредени три лица

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Хаос на скопските улици, полицијата со полни раце работа, 18 сообраќајки за само 48 часа.

Според информациите на МВР, возач на патничко моторно возило, сопатник и еден велосипедист биле тешко повредени во две од вкупно 18 сообраќајни несреќи што се случиле изминатиот викенд на подрачјето на СВР Скопје. Во пет сообраќајки полесно биле повредени седум лица, а во 11 била причинета материјална штета.

Од СВР Скопје информираат дека викендов сообраќајната полиција санкционирала 113 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, а од сообраќај исклучила 36 возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол, 58 возачи пред да се стекнат со право на управување моторно возило и четворица почетници, како и 40 нерегистрирани возила и едно технички неисправно возило.

Санкционирани биле и 14 возачи кои поминале на крстосница на црвено светло, шест возачи не дале првенство на минување на обележан пешачки премин, еден возач за неправилно престројување, четворица возачи за неправилно престигнување, девет за не користење заштитен шлем од страна на возачите на велосипед со мотор, мопед и мотоцикл, 15 возачи за не носење сигурносен појас, како и 17 возачи кои користеле мобилен телефон за време на управување на моторно возило.

Еден пешак поминал коловоз вон пешачки премин.

Затекнати биле 195 возила непрописно паркирани, а со помош на специјалното возило „пајак“, отстранети биле 140 возила.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Несреќа

Во 09.00 часот на регионалниот пат Струмица – Валандово, патничко моторно возило „фолксваген пасат“, со велешки регистарски ознаки, управувано од 69-годишниот В.М. од Гевгелија, изгубило контрола и излетало од патот.

Две страшни несреќи во Македонија,има мртви и повредени

Маж се здобил со тешки повреди откако излетал од патот Струмица – Валандово со патничко...

Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и исклучила од сообраќај 21 возач кои се движеле со брзина поголема од дозволената, еден возач го управувал возилото под дејство на алкохол, девет возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, еден почетник, како и 17 нерегистрирани возила.

Повредени 12 лица во Скопје

Дванаесет лица се здобиле со полесни телесни повреди во девет од вкупно 17 сообраќајки...

Возач на мопед бил тешко повреден во една од вкупно 21 сообраќајна незгода што се случиле во текот на изминатиот ден.

Тешка сообраќајна несреќа со мотори кај Градежен факултет во Скопје

Тешка сообраќајна несреќа вчера се случи кај Градежниот фкултет во Скопје. Во несреќата...