Насилството избувна откако активисти од крајно десничарскиот Радикален курс вчера попладне ја запалија муслиманска света книга во населба населена претежно со мигранти и објавија видео на палењето на Интернет.

Објавил: Рејхан Бајрами | 29 август, 2020 14:22

ХАОС ВО ШВЕДСКА: Тепачки на улиците во Малме по палење на Куранот, полицијата се судри со демонстрантите(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Големи немири избувнаа вчера во јужниот шведски град Малме. Повеќе од 300 луѓе излегле на протест по акцијата на екстремно десничарските активисти коишто го запалиле Куранот, соопшти полицијата.

Насилството избувна откако активисти од крајно десничарскиот Радикален курс вчера попладне ја запалија муслиманска света книга во населба населена претежно со мигранти и објавија видео на палењето на Интернет.

Вчера десничарските активисти во Шведска го запалија Куранот.

Дневниот весник „Афтонбладет“ објави дека вчера имало неколку антиисламски активности во Малме, меѓу кои и тројца мажи кои го шутирале Куранот на јавен плоштад.

Повеќе од 15 лица се уапсени, а неколку полицајци се полесно повредени.

Полицијата соопшти дека тие биле уапсени под сомнение за поттикнување омраза кон една етничка група.

Бунтовниците синоќа запалиле огнови и со разни предмети фрлале кон полицијата и припадниците на спасувачките служби.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Сите официјални претставници освен американскиот претседател Џо Бајден ќе бидат превезени со луксузни автобуси. Бајден ќе пристигне со својата блиндирана лимузина наречена „Ѕвер“.

Погребот на кралицата Елизабета Втора огромен безбедносен предизвик, ќе присуствуваат 500 функционери

Погребот на британската кралица Елизабета Втора, на кој ќе присуствуваат 500 функционери,...