Од среда, Французите и граѓаните на Европската унија можат повторно да влезат во Франција од Велика Британија со негативен тест за вирусот корона, објави канцеларијата на францускиот премиер.

Објавил: Рејхан Бајрами | 23 декември, 2020 22:23

ХАОС НА ГРАНИЦА: Околу 10.000 камионџии чекаат да влезат од Велика Британија во Франција, се судрија со полицијата

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Голем хаос се случи на границата меѓу Велика Британија и Франција која возачите со денови стојат заробени поради затворање поради појавата на новиот вид на вирусот корона.

Од среда, Французите и граѓаните на Европската унија можат повторно да влезат во Франција од Велика Британија со негативен тест за вирусот корона, објави канцеларијата на францускиот премиер.

Иако се очекуваше дека ова ќе ја смири драматичната состојба на југот на Англија, замрзнатите и гладни возачи беа задоволни од ова решение.

Според ова јасно е дека со ова темпо многумина ќе останат заробени со денови на границата. 10 000 возачи чекаат да влезат во Франција, а некои од нив веќе четири дена седат во своите камиони и чекаат одлука на европските сили.

Репортерот на Sky News известува дека сирените одекнувале низ Довер веќе 20 минути.

„Во секој случај, ние сме во подобра ситуација од вчера, барем границата е отворена. Сепак, проблемот е во тестирањето. Англичаните велат дека можат да тестираат 6.000 луѓе на ден, но и тоа е дискутабилно. Во моментов има 10.000 камиони на патиштата и пистите на аеродромот во Манстон, а се очекуваат уште 7.000. Значи, некои може да бидат заглавени со денови “, рече Ралука Маријан од Меѓународната унија за транспорт.

Британскиот министер за транспорт Грант Шапс на Твитер ги замоли возачите на камиони да не одат во Кент, каде се најпрометните редови на камиони. Шапс изјави дека за два до три дена, сè ќе биде решено.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Хрватската амбасада во Сараево се наоѓа во канцелариска зграда во центарот на градот на Детскиот плоштад во Сараево.

ХРВАТСКАТА АМБАСАДА ОСТАНА БЕЗ ЗНАМЕТО НА ЕУ: Се трага по вандалите во Сараево!

Знамето на Европската унија поставено на фасадата на зградата на хрватската амбасада...

Полицијата денес објави дека повеќе од 3.600 лица биле казнети првиот ден за кршење на полицискиот час, кој трае од 21:00 до 4:30 часот наутро, а 25 лица се уапсени за насилство за време на забраната за движење, објави АП.

ХАОС ВО ХОЛАНДИЈА: Протести на првата ноќ на полицискиот час, демонстрантите го запалија објектот за тестирање на вирусот корона(ВИДЕО)

За време на младинскиот протест на првата ноќ на полицискиот час, демонстрантите запалија...

Студентите кои се собраа во кампусот на Универзитетот Босфор скандираа „далеку од нашиот универзитет“.

СТУДЕНТИТЕ СЕ СУДРИЈА СО ПОЛИЦИЈА ВО ИСТАНБУЛ: Не го сакаат ректорот назначен од Ердоган

Турската полиција денеска се судри во Истанбул со стотици студенти кои демонстрираа...

Ремените беа завиткани околу опашката на авионот и влегоа во моторите, па „Ербас А320“ на колумбиската компанија мораше присилно да слета.

ИЗБЕГНАТА ТРАГЕДИЈА: Авион се судри со балон полн со пиротехника, принудно слета во Колумбија

Авион на колумбиската компанија „Авианса“ на лет од Орландо – Флорида, за малку...