Полицијата исто така соопшти дека турските сили исто така користеле солзавец на грчката граница.

Објавил: Сара Фемина | 18 март, 2020 13:58

ХАОС НА ГРЧКО-ТУРСКАТА ГРАНИЦА: Повеќе од 500 мигранти пробаа да ја срушат граничната ограда!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs / Beta, Foto: Twitter video prtscr / NicAthens магазин.мк

Конфликтите на грчко-турската граница избија доцна синоќа, каде околу 500 мигранти се обидоа да ја срушат граничната ограда и да влезат во Грција.

Грчката полиција соопшти дека користела солзавец за да го одврати мигрантите, јужно од граничниот премин Кастијан.

Полицијата исто така соопшти дека турските сили исто така користеле солзавец на грчката граница.

Судирите започнаа во два часот по полноќ и траеја два часа. Околу 2.000 мигранти се уште се наоѓаат на грчко-турската граница, неколку недели откако Турција ги отвори своите граници кон Европа и ги охрабри мигрантите да се обидат да преминат во Грција.

Десетици илјади луѓе се преселија кон границата, и покрај инсистирањето на Грција дека нејзината источна граница, која е исто така и надворешна граница на ЕУ, да биде затворена. Движењето за бегалци дојде по неколкумесечни закани од турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да ги отвори границите и да дозволи милиони бегалци да влезат во Европа, доколку ЕУ не обезбеди поголема поддршка на Турција во грижата за бегалците.

ЕУ соопшти дека се придржува кон договорот од 2016 година со Турција, кој предвидува милијарди евра од нејзините средства за да се грижи за повеќе од 3,5 милиони сириски бегалци во Турција.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Првата кражба се случила во понеделникот вечерта во локално училиште каде крадци украле пет компјутери откако оградиле ограда на имотот.

Седиштето на мафијата во проблем поради КОРОНА: Се ограбуваат болници, училишта- ХАОС ВО ИТАЛИЈА(ВИДЕО)

Италијанскиот град Палермо регистрира повеќе кражби и грабежи, и покрај карантинот...

„Тероризмот беше отфрлен како мотив за влетувањето на аеродромот„ изјави полицијата.

Дрогирани албанци направија хаос во Барселона: Со кола влетаа во аеродром и се закануваа со убиство(ВИДЕО)

Двајца албански државјани намерно влетаа со својот автомобил во аеродромот во Барселона...

Бидејќи улиците се празни заради ограничените сообраќајни правила, патролите започнаа со проверка дали граѓаните ја почитуваат оваа норма.

ПАДНА МАФИЈАТА: КОРОНА и помогна на полицијата да го уапси шефот на големата мафија во Италија!

Вирусот на корона можеби шири страв и трепет низ целиот свет, но и помогна на полицијата...

Претходно, турскиот дрон беше соборен во областа Идлиб. Сириската армија тогаш најави затворање на воздушниот простор над Идлиб.

Турската војска обори два сиријски авиона: Не престануваат нападите во Идлиб

Турските трупи соборија два сириски авиони над Идлиб, соопшти сириската државна агенција...