Преку објава на својата страница на Фејсбук, Харадинај побара од Брисел да го олесни признавањето на Косово од петте членки на Унијата кои се уште не го сториле тоа, како и да го исполни ветувањето за визна либерализација за косовските граѓани.

Објавил: Катерина Крстиќ | 7 септември, 2020 9:27

Харадинај: ЕУ да покаже иста посветеност и сериозност кон Косово, како што тоа го прават САД

Фото/Текст извор: ©mia.mk

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) Рамуш Харадинај очекува од Европската унија да покаже „иста посветеност и сериозност” кон Косово, како што тоа го прават Соединетите Американски Државијави дописникот на МИА од Приштина.

Преку објава на својата страница на Фејсбук, Харадинај побара од Брисел да го олесни признавањето на Косово од петте членки на Унијата кои се уште не го сториле тоа, како и да го исполни ветувањето за визна либерализација за косовските граѓани.

Тој воедно нагласува дека САД, со тоа што доведоа до признавање на косовската независност од страна на Израел, „уште еднаш докажаа дека се светски лидери и го потврдија стратешкиот интерес за мир, економски просперитет и стабилност во Косово и регионот”.

Потпишувањето на последниот договор со Србија, што се случи во саботата во Белата куќа во Вашингтон, поранешниот косовски премиер го оцени како „голем чекор” на Косово.

– Сега нашите очекувања се дека Европската унија ќе покаже иста посветеност и сериозност (како САД), порача Харадинај.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.