Косовскиот премиер Рамуш Харадинај на својот Фејсбук профил објави дека повеќе не постои граница меѓу Република Косово и Република Албанија.

Објавил: Сара Фемина | 30 декември, 2018 10:07

ХАРАДИНАЈ : “Нема повеќе граница помеѓу Косово и Албанија”

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај објави на својот Фејсбук профил дека од „денеска меѓу Република Косово и Република Албанија не постои граница“.

Рамуш Харадинај ова го објави вчера по церемонијата што се одржа по повод потпишувањето на спогодбата меѓу владите на Косово и Албанија за подигање на единствен граничен премин меѓу двете земји.

– Тоа што некогаш беше граничен премин на Косово, не постои веќе, сосема е отстрането. Не очекува и развојот на другиот дел од потребните договори и протоколи, за да не се запираат возилата, односно тука ќе се запира само по некое возило заради потребните рутински процедури, изјави Харадинај на граничниот премин Морина.

Харадинај бил обвинет од правосудните органи во Србија за воени злосторства за време на војната во Косово, поради што е издадена меѓународна потерница по него. Врз основа на тоа, кон крајот на 2016 година, Харадинај бил уапсен во Франција.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

"Fridom USS Detroit" припаѓа на класата најнови воени бродови на американската морнарица, а во употреба е од 2014 година.

ДРАМА НА АТЛАНТИКОТ: Потона американски воен брод – војската објави фотографии од местото на несреќата

Јужната команда на морнарските снаги на САД, потврдија дека воен брод “Fridom USS Detroit”...

Ако денеска се одржат изборите во Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ би добила 27,4 % гласови, одма после неа се Зоран Милановиќ со 24 % гласови и Мирослав Шкоро 23 %.

НЕИЗВЕСНА БОРБА НА КАНДИДАТИТЕ ВО ХРВАТСКА: Милановиќ и Шкоро се приближија до Колинда

Во Хрватска е објавено прво големо истражување, откако беа познати сите 11 кандидати...

Како што често се случува, проценките на синдикатите и префектурите понекогаш се разликуваат многу – во Марсеј, ЦЖТ објави 150.000 демонстранти, шест пати повеќе од проценката на полицијата – но бројките, дури и од полициски извори, се високи, вклучително и во малите градови, каде за денес беа планирани вкупно 245 демонстрации низ цела Франција.

ВОЈНА НА УЛИЦИТЕ ВО ПАРИЗ: Гори целиот град!

Најмалку 25.000 демомстранти во Марсеј, 20.000 во Монпелје и Бордо, 19.000 во Нант, вкупно околу...