Минатогодишниот буџет, рече Харадинај, може да се искористи до март, и ако новиот не биде усвоен, нема да има други правни инструменти за функционирање на привремени приштински институции од април.

Објавил: admin@magazin | 10 јануари, 2020 20:56

Харадинај предупредува: Косово ќе пропадне на 1 април- Ако не се формира влада следи БАНКРОТ, пари има само до март

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Ако не кој не успее да го донесе буџетот за 2020 година, Косово ќе банкротира, предупреди денеска премиерот во заминување Рамуш Харадинај.

Минатогодишниот буџет, рече Харадинај, може да се искористи до март, и ако новиот не биде усвоен, нема да има други правни инструменти за функционирање на привремени приштински институции од април.

„Без буџетско одобрение за оваа година, државата ќе се претвори во битка“, рече Харадинај на прес-конференцијата по владината седница, јави дописникот на Приштина, Зери.

Харадинај рече дека нема пречки за функционирањето на институциите во јануари и февруари.

Но, според него, ако истото продолжи и во втората половина на февруари, тогаш институциите ќе трпат во функционален ризик.

„Од 1 април, нема други правни инструменти за функционирање на државата во финансиски аспект и не ќе банкротираме, ние комплетно ќе пропаднеме “, инсистираше Харадинај.

„Од 1 април, нема други правни инструменти за функционирање на државата во финансиски аспект и не ќе банкротираме, ние комплетно ќе пропаднеме “, инсистираше Харадинај.

Според законот за косовска, 1/12 од прелиминарниот буџет автоматски се активира за јануари и февруари, во меѓувреме за март, доколку во парламентот не се гласа за буџетот за 2020 година, можно е да се побара продолжено траење на прелиминарниот буџет за уште еден месец.

Доколку не се следат процедурите, дефинитивно ќе има финансиска блокада во април, повтори Харадинај.

Тој рече дека одговорноста за функционирањето на привремените приштински институции лежи на Движењето Самоопределување, кое е победник на предвремените парламентарни избори во октомври и дека партијата треба да размисли за тоа како да се продолжи.

На прашањето дали добил покана за средба со претставници на Самоопределување или Демократската алијанса на Косово да разговараат за можна пост-изборна коалиција, Харадинај рече дека неговата Алијанса за иднината на Косово не е вклучена во разговорите за формирање нова влада.

„Победничката партија е одговорна за создавање институции и во овој случај таа е Самоопределување и Албин Курти“, рече Харадинај, потсетувајќи дека изборите се одржаа пред три месеци, и дека двете двопартиски партии, Самоопределување и ДСК, сè уште не успеваат да се договорат за заедничката влада.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

Објавени се снимки на кои, според тврдењата на Приштина, се гледаат почетните напади, кога е и убиен припадникот на косовската полиција.

Свеља кажа дека снимките биле најдени во еден од дроновите запленети во Бањска, кој, како што кажа, „бил во рацете на терористите“.

Косовската полиција објави две снимки тврдејќи дека на нив се гледа почетокот на судирот меѓу групата Срби и косовската полиција.„Видеото ги прикажува првите напади на терористичката група на косовската полиција. Нападите, како што се гледа, се извршени со различно оружје, почнувајќи од зоља и друго тешко вооружување“, тврди косовскиот министер.Полицијата на Косово објави и фотографии од запленето оружје за кое тврдат дека е произведено во Србија, а дека дел од оружјето и муницијата се произведени во последните години.

Претходно премиерот на Косово Аљбин Курти објави снимки кои, како што тврди, покажуваат дека оружената група од Бањска за нападот се спремала на воен полигон во Србија.

Косовската полиција објави снимки од почетокот на нападот во Бањска (ВИДЕО)

Косовскиот министер за внатрешни работи, Џељаљ Свечља, продолжи да објавува снимки...

Кандидатурата на Косово доби поддршка и од Албанија, каде што ќе се одржат дел од настаните. Позитивна оценка за кандидатурата даде и комисија на МКМИ, која престојуваше во Косово пред една недела.

Косово ја доби организацијата на Медитеранските игри 2030

Генералното собрание на Меѓународниот комитет на Медитеранските игри (МКМИ), што се...

Тие оценија дека безбедносната состојба на северот на Косово е вознемирувачка и тензична.

ЕУЛЕКС: Вознемирени сме од присуството на вооружени и маскирани лица и групи на север од Косово

Мисијата на Европската унија за правда (ЕУЛЕКС) денеска соопшти дека за време на патролите...