Тачи оцени дека Косово никогаш немало послаб премиер во својата историја од Албин Курти.

Објавил: Рејхан Бајрами | 29 мај, 2020 14:35

ХАШИМ ТАЧИ: Косово никогаш немало послаб премиер во својата историја од Албин Курти!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Дури и ако ме замолат да си дадам оставка, тоа не е крај на светот – рече Тачи на приштинската телевизија Дукаѓин и додаде дека указот за мандаторот на премиерот Авдулах Хоти е вистинската одлука, јавува косовскиот онлајн портал.

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека сите политички субјекти треба да се посветат на почитување на одлуките на Уставниот суд и дека ќе поднесе оставка доколку тоа го побара тој суд, заради указот за формирање нова влада во Приштина.

Со тој указ, Тачи го назначи Авдулах Хоти од Демократскиот сојуз на Косово за кандидат за нов премиер.

– Дури и ако ме прашаат да си дадам оставка, тоа не е крај на светот – рече Тачи на приштинската телевизија Дукаѓин и додаде дека указот за мандаторот на премиерот Авдулах Хоти е вистинската одлука, јавува косовскиот портал.

 Тачи оцени дека Косово никогаш немало послаб премиер во својата историја од Албин Курти.

Курти е застапник на идејата за Косово да се спои со Албанија.

Курти во јавноста остана запаметен како политичар кој не сакаше да преговара со српската страна. Меѓутоа, пред изборите тој ја смени плочата и споменал укинување на таксата на робата како прва работа која ќе ја направи ако стане премиер.

Сепак, покрај враќање на преговорите, Курти истакнал дека за првите денови од својот мандат од Србија ќе бара воена отштета.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

- Тајно одењето во просторијата за прислушување и исклучување на безбедносните камери е сериозно кривично дело и тие мора да се соочат со правдата - рече Тачи.

ХАЧИМ ТАЧИ НЕМИЛОСРДЕН: Албин Курти е НАРКО-ДИЛЕР, местото му е во ЗАТВОР!

Косовскиот претседател Хашим Тачи го обвини „техничкиот премиер“ Албин Курти дека...

Таа на Фејсбук изјави дека албанските вооружени сили биле ангажирани за време на пандемијата.

АЛБАНСКИ ВОЈНИЦИ ЗА ПРВ ПАТ НА КОСОВО: Единицата за посебни операции ќе служи во рамките на КФОР!

Албанската министерка за одбрана, Олта Џжака, денеска објави дека албанските воени...

Ѓуриќ прецизираше дека лекарите и медицинските сестри се запрени вчера на административниот премин Мердаре, иако офицерот за врска веќе го најавил нивното пристигнување.

НЕВИДЕН СКАНДАЛ: Властите во Приштина им забранија на српските лекари да влезат во Косово!

Властите во Приштина спречија 20 српски лекари и медицински сестри да влезат во Косово...

Од претседателскиот кабинет соопштија дека неговата состојба е стабилна и оти Тачи не е задржан на оделение, туку по интервенцијата бил пуштен на домашно лекување.

КОСОВО: Хашим Тачи итно примен во болница!

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, денеска е примен во Клиниката за урологија откако...