„Јас се согласувам дека можеби ова е ремек дело во однос на како тоа се планира да се украдат пари од државата. Во тој дел можеби е ремек дело, меѓутоа доколку видиме како до сега тече целата постапка, мислам дека е даелку дури и од ремек дело во крадење“, изјави Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

Објавил: Весна Петровска | 7 ноември, 2019 18:12

Хеликоптерската итна помош е ремек дело за Рашковски- а грабеж од 72 милиони евра за Јанушев

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Објаснувањето на Рашковски предизвика поголема збунетост за проектот хеликоптерска медицинска помош, обвинува ВМРО-ДПМНЕ. Од опозициската партија велат дека изборот на компанијата и нејзините должности се пропратени со нејаснотии, па сметат дека целата постапка се води непрофесионално иако генералниот секретар на владата тврдел дека тоа е ремек дело за државата, објави Сител

„Јас се согласувам дека можеби ова е ремек дело во однос на како тоа се планира да се украдат пари од државата. Во тој дел можеби е ремек дело, меѓутоа доколку видиме како до сега тече целата постапка, мислам дека е даелку дури и од ремек дело во крадење“, изјави Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

Јанушев повтори дека според тендерската документација за формирање хеликоптерска единица за спасување, избраната компанија ќе го добие центарот за обука на пилоти.. Ова вчера го негираше владиниот генерален секретар.

„Центарот за обука на пилоти не е во никаква корелација со ова јавно-приватно партнерство“, вели Рашковски..

Тој рече дека пет компании зеле тендерска документација а понуда испратила Сархемс која и го доби тендерот.. На прашањето од Сител што ги премислило да се откажат од тендерот, единствено фирмата German Healtcare Services најави одговор идната недела, кога од Германија ќе се врати сопственикот на компанијата..

Според договорот, избраната компанија Сархемс, помогната од Свидиш хеликоптерс конзорциум ќе почне со работа пред почеток на летото.. Услугите за македонските граѓани ќе бидат бесплатни.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Јас не се плашам од Корона, како рекол Господ така ќе биде, мене повеќе ме плашат лошите луѓе која додава  дека овој период додека сите се плашат од Корона таа повеќе е во Бекирлија, си диши чист воздух, сади лук, кромид и компир, се дружи и со кучето и со пчелите. Е токму пчелите овој период најмногу ја натажуваат, оти не и се сите на број. Разочарана е што има луѓе што сакаат само да му наштетат на другиот.

„Не ме плаши корона, туку лоши луѓе“: Атиџе разочарана, и биле скршени 20 нови, а две стари трмки со пчели украдени!

Во интервју за mms.mk Атиџе Муратова, хероината на Медена Земја, која успеа да стигне и...

Мерките се добри и навремени, но тие функционираат само ако се почитуваат, во спротивно немаат ефект.

ФИЛИПЧЕ: Фотографиите од вчерашната прослава се загрижувачки- не се почитуваа апелите!

Министерот за здравство Венко Филипче, рече дека се загрижувачки фотографиите кои...

КУРИР од свои извори дознава дека Бојко Борисов веќе тргнал во дипломатска офанзива за Заев кој му ветил дека ќе ги оствари бугарските барања. Лидерот на социјалистите и поранешен премиер Станишев веќе соопшти дека за Бугарија најдобро е СДСМ и Заев да се на власт. Од СДСМ е неразбирлив молкот на темата Бугарија.

ЗАЕВ ПОБАРАЛ ОД БОРИСОВ ПОДДРШКА ЗА ИЗБОРИТЕ- ЕВЕ ШТО МУ ВЕТИЛ ЗА ВОЗВРАТ!

Темата со блокадата на Европските интеграции на земјава се чини и дека не е толку наивна...

Денеска муслиманите го слават Фитер Бајрам, а по тој повод и претседателот на СДСМ, Зоран Заев упати честитка до сите муслимани во земјава. Кон честитката за Барјам се придружи и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

РЕИСОТ РЕЏЕПИ: Прогласувам победа над коронавирусот!

По денешната молитва во Мустафа – пашината џамија во Скопје, Реисот Сулејман Реџепи...