Само неколку часа порано, Трамп во Белата куќа Розарија објави дека ќе ја пушти војската на улиците, непосредно пред да замине во црквата СветиЏон и се сликаше со Библијата во рацете.

Објавил: Катерина Крстиќ | 2 јуни, 2020 10:34

ХИЛАРИ КЛИНТОН ЖЕСТОКО УДРИ ПО ТРАМП: Тоа е злоупотреба на претседателската моќ!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Tanjug

Поранешниот државен секретар и кандидат на претседателските избори во 2016 година, Хилари Клинтон, е налутена од најавата на претседателот Доналд Трамп дека ќе употреби сила за да ги растера протестите во Вашингтон, непосредно пред да биде фотографиран пред Епископската црква Св. Џон.

Хилари Дијана Родхем Клинтон (англ. Hillary Diane Rodham Clinton) е 67. по ред државен секретар на САД, како дел од тимот на претседателот Барак Обама. Во периодот од 1993 – 2001. Хилари Клинтон била прва дама на САД, како сопруга на тогашниот претседател Бил Клинтон.

“Претседателот на Соединетите држави и нареди на американската армија да употреби солзавец и да пука гумени куршуми кај мирни демонстранти, како што можев да замислам. Тоа е застрашувачка употреба на претседателската моќ против сопствените граѓани. За тоа нема место никаде, а камоли во Америка”, напиша Клинтон  на Твитер, апелирајќи до Американците да гласаат на претстојните претседателски избори во 2020 година.

Само неколку часа порано, Трамп во Белата куќа Розарија објави дека ќе ја пушти војската на улиците, непосредно пред да замине во црквата СветиЏон и се сликаше со Библијата во рацете.

Претходно, полицијата фрли солзавец и користеше гумени куршуми против демонстрантите во близина на Белата куќа за да ја растера толпата на патот и да обезбеди пат на Трамп кон црквата.

Инаку денеска братот на Џорџ Флојд го ​​посети местото на импровизиран меморијал во Минеаполис во Соединетите држави. Теренс Флојд дошол на местото каде што починал неговиот брат и се обрати до сите што прават хаос за време на протестите, велејќи дека ако тој не крши или уништи нешто, тогаш зошто тие го прават тоа и додаде дека ништо од тоа нема да го врати неговиот брат.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вработениот во службата за медиуми и информации на германската влада е осомничен дека неколку години работел во египетската разузнавачка служба.

БЕРЛИН НА НОЗЕ: Во кабинетот на Меркел откриен шпион! Агентот неколку години работел за оваа странска земја!

Во кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел, откриено е лице кое со години...

Претходно, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека чека судска одлука за прашањето за евентуална промена на статусот на Аја Софија и дека ќе постапи согласно него.

АЈА СОФИЈА И ОФИЦИЈАЛНО СТАНУВА ЏАМИЈА: Ердоган ја оствари својата замисла!

Државниот совет на Турција (повисок управен суд) и официјално го поништи решението...

Истражувачите од Универзитетот во Оксфорд ги разгледале евиденциите на пациентите на британската национална здравствена служба со цел да ги идентификуваат најголемите фактори на ризик. Според пишувњата на „Дејли Меј“, оваа студија  ги проучувала медицинските записи на 17,2 милиони луѓе и скоро 11.000 смртни случаи на коронавирус во Англија.

НАУКАТА ГО ДАДЕ ОДГОВОРОТ: ЕВЕ КОЈ ТИП НА ЛУЃЕ НАЈЧЕСТО УМИРААТ ОД КОРОНАВИРУС!

Афроамериканците над 65-годишна возраст и дијабетичарите имаат најголем ризик од смрт...

Пријавени се 32.000 случаи со „чудна пневмонија“, а 451 лица починале од оваа непозната болест во истиот период. Ниту еден од нив не е позитивен на Ковид-19, целиот свет се плаши од ширење на болеста.

СИТЕ СЕ НЕГАТИВНИ НА КОВИД-19: Чудно воспалениние на белите дробови- за 6 дена починаа 450 пациенти, 32.000 заразени!

Опасна, смртоносна болест, која се третира како „чудна и непозната пневмонија“, која...