-Разгледувањето на одлука за преговори во пакет и за Албанија и за Македонија не е опција за Холандија, додава тој.

Објавил: Катерина Крстиќ | 9 октомври, 2019 10:38

Холандија со црвено светло за Албанија а безусловно зелено за Македонија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Холандскиот парлалемт ѝ даде црвено светло на Албанија за почеток на преговорите со ЕУ, а безусловно зелено на Македонија, пренесе доцна синоќа пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на Твитер.

Пратеникот од ВМРО, Антонио Милошоски на својот Твитер профил објави дека Холандија даде зелено светло за старт за преговорите за Македонија

-Разгледувањето на одлука за преговори во пакет и за Албанија и за Македонија не е опција за Холандија, додава тој.

Холандскиот парламент заклучи црвено светло за Албанија, зелено светло без дополнителни услови за Македонија во однос на одлуката за датум за преговори со ЕУ. Разгледувањето на одлуката за преговори во пакет и за Албанија и за Македонија не е опција за Холандија, напиша Милошоски на својот Твитер профил.

На Фејсбук профилот пак Милошоски објави дека Македонија доби безусловно зелено светло од Холандија но холандскиот министер блог ќе биде отсутен за време на министерскиот состанок во Луксембург.

Холандскиот парламент и датум за почеток на преговорите, зелено светло за Македонија, без дополнителни услови, рогодна позиција и категорично НЕ за Албанија! Сепак холандскиот министер Блок ќе биде отсутен за време на министерскиот состанок во Луксембург, кога ќе с еодлучува за Македонија и Албанија (ќе биде во придружба на кралската двојка на важна трговска посета во Индија), при што дел од пратениците имаа дилема како тоа ќе се одрази на холандските позиции за време на министерскиот совет. Опозиционите крајно леви и крајно десни партии беа против отпочнување на преговори и со Македонија (го споменуваа случајот Рекет) и со Албанија (проблемите со Уставниот суд и нарко картелите)додека партијата на Зелените предложи да се следи позицијата на германскиот Бундестаг. Мнозинството пратеници сепак одлучи дека Холандија ќе поддржи одлука за преговори со Македонија, но категорично НЕ за било какви преговори со Албанија, напиша Милооски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Обвинителството ги штити Заеви. На денешното судско рочиште за случајот „Рекет“ беа прикажани снимки од ПИ мерките на МВР за следење на двајца обвинети во овој случај Зоран Милевски-Кичеец и Катица Јанева.

Да се објават тонските делови од снимките од средбите на Кичеец со Вице и на Заев со Јанева

Обвинителството ги штити Заеви. На денешното судско рочиште за случајот „Рекет“ беа...

Претседателот на СДСМ и екс премиер Зоран Заев од Маршот за правда порача дека сега правосудството е на потег, откако Собранието донесе лепеза на закони.

ЗАЕВ свесен дека ќе загуби, го фати ЛУДИЛО НА БИНА

Од Собранието вечерва тргна „Маршот за правда“ кој го организира СДСМ. На чело на...

Одлуката за распуштањето, пратениците ја поздравија со ракоплескање, а претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, се заблагодари за довербата на пратениците и работата на Собранието.

Костадинов провоцира: Јас, колегите и професорот Мухиќ ги победивме бандитите од ВМРО-ДПМНЕ

Јас и професор Ферид Мухиќ заедно со уште 78 колеги ги победивме бандитите во вмро дпмне,...

Со овој закон гарантирана е судската разрешница на сите започнати постапки од СЈО, сите предмети ќе имаат правна разрешница врз основа на фер и транспарентни постапки.

Успеавме, ставивме уште еден темел на нелеселективна правда и на правосудство

Екс премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев на денешната прес-конференција рече...