Засега е непознато зошто ресторанот се срушил во областа Ксиангфенг во провинцијата Шанкси, 600 километри југозападно од Пекинг!

Објавил: Стојче Бушин | 29 август, 2020 18:09

ХОРОР ВО КИНА: Се сруши двокатен ресторан, 30 лица извадени од урнатините, 13 мртви (ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Тринаесет лица загинаа во Кина откако се сруши двокатен ресторан, објавија денеска државните медиуми.

Државната телевизија ЦЦТВ соопшти дека 30 лица биле извлечени од урнатините, од кои четворица со сериозни повреди.

Во операција која трае цел ден, стотици спасувачи сè уште трагаат по луѓе под урнатините.

Засега е непознато зошто се срушил ресторанот во областа Ксиангфенг во провинцијата Шанкси, 600 километри југозападно од Пекинг.

Провинцијата е позната по катастрофалниот земјотрес во Шанкси кој бил катастрофален земјотрес и најкрвавиот земјотрес по број на жртви, во кој загинале околу 830.000 луѓе.

Земјотресот се случил утрото на 23 јануари 1556 година во Шанкси, за време на династијата Минг. Во земјотресот биле погодени повеќе од 97 земји! 

Во дел од некои земји, повеќе од 60% од населението починало од земјотресот!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Туристички автобус со 65 патници минувал преку пругата на 80 километри источно од Бангкок, кога возот налетал.

ВОЗ УДРИ ВО АВТОБУС ПОЛН СО ТУРИСТИ : Најмалку 17 мртви во страотна несреќа во Бангкок(ФОТО, ВИДЕО)

Најмалку 17 лица загинаа рано утрово во судир на воз и автобус во централниот дел на...

Тоа беше лет за обука за идните пилоти и морнари за време на борбената обука. Авионот го управувал искусен пилот од 2-ра класа со 700 часа лет.

ВАКА ПАДНА АВИОНОТ ВО УКРАИНА: Погледнете што претходеше на несреќата во која животот го загубија 26 лица(ВИДЕО)

Авион АН-26 со 27 лица се урна во петокот вечерта, на 25 септември, во близина на Чугјево...