Уличните кучиња се долгогодишен проблем на Охрид, а пак, ЈП Охридски комуналец на почетокот од годинава најави постепено решавање на проблемот.

Објавил: Валерија Петрова | 7 ноември, 2019 17:44

Хорор во Охрид

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Хорор во Охрид, неколку улични кучиња отруени среде центарот на градот. Во изминативе неколку часа, граѓанските активисти од Охрид алармираат дека се отруени 10 улични кучиња, со помош на отров кој бил расфрлан низ центарот на градот.

Активистите прашуваат „До кога ќе толерирате масовно труење?“, по масовното убиство на улични кучиња низ градот.

Уличните кучиња се долгогодишен проблем на Охрид, а пак, ЈП Охридски комуналец на почетокот од годинава најави постепено решавање на проблемот.

Непознато е кој и кога го расфрлал отровот, а телата од мртвите кучиња ќе треба да ги собере ЈП Охридски комуналец. Со оглед на фактот дека во близина на местата каде се најдени мртвите кучиња има локали и видео-надзор, се очекува, полицијата да го прегледа и да го најде сторителот.

Ова не е прв пат да се фрли отров низ охридските улици, а сторител до сега, не бил пронајден. Отровот е опасност и за децата, но и домашните миленици.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

По француската ратификација ќе отане уште тоа да го стори Парламентот на Шпанија, кој се уште не е конституиран, со оглед на тоа што таму на 10 ноември се одржаа избори.

Долниот дом на француското Собрание треба да го ратификува Протоколот за НАТО

Националното Собрание на Франција в четврток ќе расправа за Предлог-законот за ратификација...

Апликацијата „Мој Воздух“ завчера покажа дека најголемо присуство на ПМ 10 честички има во населбата Ново Лисиче и кај Ректорат.

АЛАРМАНТНА СИТУАЦИЈА-МАКЕДОНИЈА СЕ ГУШИ: Ова се најзагадените градови

Воздухот во нашата земја и денеска е загаден, а според мерењата на прво место се наоѓа...

Благодарение на политиките на Владата предводена од СДСМ и програмата за едно општество за сите, денес сите заедно живееме и функционираме.

АНГЕЛОВ: СДСМ го отвори патот кон иднината, благодарение на нив сите заедно живееме и функционираме

„Нема поголем патриотизам и почит кон државата од она што се направи во изминатите...