- Патролата го нашла Ален во куќата, со крвава секира во рацете.

Објавил: Сара Фемина | 13 јануари, 2020 22:07

ХОРОР УБИСТВО ВО СРБИЈА: Ален со секира ги усмрти својата баба и дедо поради пензија

Фото/Текст извор: ©фото: курир.рс магазин.мк

Апелациониот суд во Ниш го осуди Ален Марковиќ (30) од селото Болаково, село Сумаковац, на 20 години затвор, затоа што во 2016 година ги уби бабата Љубица Марковиќ (85) и неговиот дедо Милан Марковиќ (88).

Ален тогаш побарал неговите баба и дедо да му дадат пари од пензијата, а кога тие одбиле, тој излегол во дворот, ја зел секирата, се вратил во куќата и ги усмртил. Пред тоа, тој пиеше со својот татко пред локална самопослуга.

Неговата баба веднаш починала, а дедото починал во болница.
По пристигнувањето на местото на настанот, Ален не се спротивставил на апсењето. Ален, кој инаку страда од епилепсија, во моментот ја издржува казната во КПУ „Ниш“.

– Патролата го нашла Ален во куќата, со крвава секира во рацете. Тој мирно се предаде на полицајците, пишува курир.рс.
Маријана Марковиќ, венчаната сопруга на Ален, со која има едногодишна ќерка, беше во шок по двојното убиство и апсењето на Ален. Ален секогаш беше мирен, повлечен. Се грижел за себе заради епилепсија, – рече Маријана.

Селаните на ова село помеѓу Бор и Боjeевац беа во голем шок.

– Страшно е што се случи! Ален е единствен син, неговата мајка почина, а тој се ожени со Маријана и тие добија ќерка – рекоа селаните на веднаш по злосторството.

Зоран, таткото на Ален, исто така беше во моментот на злосторството во домот на Марковиќ.

– Кога дојде патролата, Зоран ја напушти собата. Тој беше мртов пијан, едвај стоеше на нозете. Тој успеа да зборува со малку и немаше поим што се случува во куќата – рече извор близок до истрагата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Планинарот паднал во провалијата и поради тешките поврди набрзо починал. Телото било извлечено од страна на полицајците од Целје, со помош на армијата.

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Загина планинар во Словенија

Во областа Острица во Словенија при пад во провалија загина планинар (69), јави дописникот...

Снегови продолжуваат да паѓаат во делови од земјата, а властите соопштија дека списокот на жртви сè уште не е конечен, пренесува Ројтерс.

СТРАШНО: Ладен бран во Авганистан усмрти најмалку 17 лица за еден ден – листата не е конечна(ВИДЕО)

Најмалку 17 лица починаа денес како резултат на ненадејниот студен бран што го зафати...

Иранските службеници рекле дека техничките проблеми се одговорни за падот на авионот на украинската компанија, кој се урнал непосредно по полетувањето од меѓународниот аеродром "Имам Хомеини", при што загинале сите 176 патници и членови на екипажот.

УКРАИНСКИОТ АВИОН ГО ПОГОДИЛ ПРОЕКТИЛ: 176 патници ни криви ни должни го изгубија животот!

Се поголеми се сомнежите во проценката на Иран дека авионот на украинската авио-компанија...

Италијанските медиуми објавија дека возачот најверојатно е локален жител кој во моментот на несреќата бил пијан.

СТРАОТНА НЕСРЕЌА: ПИЈАН ВОЗАЧ УБИ ШЕСТМИНА ГЕРМАНСКИ ТУРИСТИ ВО ИТАЛИЈА

Шестмина германски туристи загинаа, а 11 се тешко повредени откако во нив удрил автомобил...