Влегувате во Србија само со лична карта, без тест на Ковид-19 и што е најважно, без задолжителна самоизолација од 14 дена, посочува ТВ-станицата.

Објавил: Перо Милчин | 26 мај, 2020 15:13

ХРВАТИТЕ ДОАЃААТ ВО СРБИЈА НА ШОПИНГ: Еве што најчесто купуваат!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Хрватите можат да патуваат во Србија под скоро исти услови како пред 12 март, кога границата беше затворена.

Бидејќи Србија ја отвори границата, Хрватите можат слободно да патуваат без пречки и без ограничувања, а Словенците почнаа да ја користат таа можност и почнаа да купуваат основни намирници во поевтини српски продавници.

Влегувате во Србија само со лична карта, без тест на Ковид-19 и што е најважно, без задолжителна самоизолација од 14 дена, посочува ТВ-станицата.

Во Србија најчесто се купуваат цигарите, што се на трето место по поскапување во Хрватска.

Од алкохолни пијалоци може да се пренесе еден литар и 16 литри пиво. Во исто време, на хрватските граѓани им се советува да „прескокнат“ набавка на свежо месо, сушени производи од месо и храна за домашни миленици затоа што нема да можат да го внесат во Хрватска.

Како што е наведено во извештајот, за 100 куни, или 1.500 динари, можете да купите четири големи пакувања кафе.

“Во споредба со минатиот пат, пред короната, тука, пивото стана малку поскапо, рече жител на Осијек.

Сè што ве чека на хрватската граница е СМС-порака со забелешка дека доколку се сомневате на инфекција, контактирајте го центарот 112 и леток што ви е предаден од царински службеник во кој се вели дека ќе ги намалите контактите со другите луѓе за наредните 14 дена. Нема самоизолација “, се заклучува во извештајот на РТЛ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Шефот на НАТО, исто така, рече дека е важно Британија да ја преиспита улогата на Huawei во својата 5G мрежа со цел да се обезбеди нејзината безбедност.

СТОЛТЕНБЕРГ ВО ПАНИКА: Кина ќе не престигне во се- Пекинг се приближува кон Западот на различни начини

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави во средата дека Западот не може...

Во писмото се потенцира дека отворањето на внатрешните граници мора да се изврши на координиран и недискриминаторски начин врз основа на јасни, вообичаени и транспарентни епидемиолошки критериуми.

Италија и Шпанија упатија заедничко писмо до европската комисија: Да се ​​отворат границите на земјите членки на ЕУ!

Премиерите на Италија и Шпанија, двете членки на Европската унија кои се најпогодени...

Министрите Турковиќ и Дашиќ ја истакнаа потребата за наскоро нормализирање на граничните режими во целиот регион, со цел да се обезбеди непречен проток на луѓе.

ПОТВРДЕНО: Босна и Херцеговина ги отвори границите за граѓаните на Република Србија!

Босна и Херцеговина донесе одлука да се отворат гранични премини за српски државјани,...