Распуштањето на парламентот беше најавено порано во понеделникот од страна на премиерот и претседател на ХДЗ, Андреј Пленковиќ, кој за тоа го извести претседателот на Републиката.

Објавил: Едмонд Бекири | 15 мај, 2020 11:12

ХРВАТИТЕ ОДАТ НА ИЗБОРИ: Парламентот се распушта во понеделник, гласање во јуни или јули!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на хрватскиот парламент, Гордан Јандроковиќ, во понеделник, 18 мај, официјално испрати решение до пратениците и претседателите на комисијата за распуштање на Собранието, а предложените датуми за одржување на изборите се 21 и 28 јуни или 5 и 12 јули.

Одлуката за распуштање на парламентот е донесена на барање на шест парламентарни клубови на владејачкото мнозинство: HDZ, HNS, HDS / HSLS / HDS SB, националните малцинства, СДС S и Партијата за труд и солидарност.

По распуштањето на парламентот, одлуката за распишување парламентарни избори ја донесува претседателот на државата, објави Хина.
Парламентарните избори се одржуваат најдоцна во рок од 60 дена по истекот на мандатот или распуштањето на Собранието, а пратениците се избираат за период од четири години.

Сегашното, 9-то парламентарно собрание беше конституирано на 14 октомври 2016 година, кога за негов претседател беше избран „Мостовац“ Божо Петров, кој беше на таа позиција до мај 2017 година, кога, по разделбата меѓу Мост и ХДЗ, Јандроковиќ беше избран за претседател.

Распуштањето на парламентот беше најавено порано во понеделникот од страна на премиерот и претседател на ХДЗ, Андреј Пленковиќ, кој за тоа го извести претседателот на Републиката, Зоран Милановиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Шефот на НАТО, исто така, рече дека е важно Британија да ја преиспита улогата на Huawei во својата 5G мрежа со цел да се обезбеди нејзината безбедност.

СТОЛТЕНБЕРГ ВО ПАНИКА: Кина ќе не престигне во се- Пекинг се приближува кон Западот на различни начини

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави во средата дека Западот не може...

Во писмото се потенцира дека отворањето на внатрешните граници мора да се изврши на координиран и недискриминаторски начин врз основа на јасни, вообичаени и транспарентни епидемиолошки критериуми.

Италија и Шпанија упатија заедничко писмо до европската комисија: Да се ​​отворат границите на земјите членки на ЕУ!

Премиерите на Италија и Шпанија, двете членки на Европската унија кои се најпогодени...

Министрите Турковиќ и Дашиќ ја истакнаа потребата за наскоро нормализирање на граничните режими во целиот регион, со цел да се обезбеди непречен проток на луѓе.

ПОТВРДЕНО: Босна и Херцеговина ги отвори границите за граѓаните на Република Србија!

Босна и Херцеговина донесе одлука да се отворат гранични премини за српски државјани,...