Хрватската амбасада во Сараево се наоѓа во канцелариска зграда во центарот на градот на Детскиот плоштад во Сараево.

Објавил: Мирко Бачиќ | 31 јануари, 2021 15:14

ХРВАТСКАТА АМБАСАДА ОСТАНА БЕЗ ЗНАМЕТО НА ЕУ: Се трага по вандалите во Сараево!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Знамето на Европската унија поставено на фасадата на зградата на хрватската амбасада во Сараево беше отстрането и фрлено на улица во неделата вечерта, неговиот столб беше оштетен и делумно искинат, а полицијата трага по вандалите кои тоа го сториле, изјави хрватскиот амбасадор во БиХ Иван Саболиќ и потврди на Хина.

“Тоа се случи меѓу 23 часот и полноќ. Знамето на ЕУ беше отстранети, а хрватското знаме, кое исто така беше истакнато, остана недопрено.

Ние сме во контакт со полицијата и во овој момент немаме повеќе информации”, рече Саболиќ.

Тоа е влез во конзуларниот дел од амбасадата. Штетата ја забележале вработените во амбасадата кои повикале полиција, тие спровеле истрага и сега трагаат по сторителот.

Потрагата треба да биде олеснета со фактот дека областа каде што се прикажани знамињата е покриена со видео надзор.

Достапните информации покажуваат дека инцидентот се случил за време на полицискиот час во сила во Федерацијата БиХ од 23 до 5 часот наутро и бил воведен како дел од мерките за борба против пандемијата предизвикана од коронавирус.

Хрватската амбасада во Сараево се наоѓа во канцелариска зграда во центарот на градот на Детскиот плоштад во Сараево.

Целата област во близина на Министерството за надворешни работи и Претседателството на БиХ е покриена со надзорни камери.

Амбасадорот Сабилиќ рече дека очекува полицијата да ги преземе сите неопходни чекори за брзо истражување на инцидентот, но не сака да шпекулира за можните мотиви на сторителите.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Полицијата денес објави дека повеќе од 3.600 лица биле казнети првиот ден за кршење на полицискиот час, кој трае од 21:00 до 4:30 часот наутро, а 25 лица се уапсени за насилство за време на забраната за движење, објави АП.

ХАОС ВО ХОЛАНДИЈА: Протести на првата ноќ на полицискиот час, демонстрантите го запалија објектот за тестирање на вирусот корона(ВИДЕО)

За време на младинскиот протест на првата ноќ на полицискиот час, демонстрантите запалија...

Студентите кои се собраа во кампусот на Универзитетот Босфор скандираа „далеку од нашиот универзитет“.

СТУДЕНТИТЕ СЕ СУДРИЈА СО ПОЛИЦИЈА ВО ИСТАНБУЛ: Не го сакаат ректорот назначен од Ердоган

Турската полиција денеска се судри во Истанбул со стотици студенти кои демонстрираа...

Ремените беа завиткани околу опашката на авионот и влегоа во моторите, па „Ербас А320“ на колумбиската компанија мораше присилно да слета.

ИЗБЕГНАТА ТРАГЕДИЈА: Авион се судри со балон полн со пиротехника, принудно слета во Колумбија

Авион на колумбиската компанија „Авианса“ на лет од Орландо – Флорида, за малку...

Од среда, Французите и граѓаните на Европската унија можат повторно да влезат во Франција од Велика Британија со негативен тест за вирусот корона, објави канцеларијата на францускиот премиер.

ХАОС НА ГРАНИЦА: Околу 10.000 камионџии чекаат да влезат од Велика Британија во Франција, се судрија со полицијата

Голем хаос се случи на границата меѓу Велика Британија и Франција која возачите со...