На крајот на мај, границите ќе бидат отворени со четири или пет други земји во непосредна близина.

Објавил: Едмонд Бекири | 20 мај, 2020 10:55

ХРВАТСКА ГО ПРЕТСТАВИ ПЛАНОТ ЗА ОТВOРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ: Министерот за туризам ја најави туристичката сезона (ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Хрватскиот министер за туризам, Гери Капели, смета дека е реално да се очекува околу една третина од ланските приходи од туризам или околу четири милијарди евра оваа година, заснована на најави и комуникација со пазари, тур-оператори и други партнери, како и отворање граници и добра епидемиолошка состојба.

„На крајот на мај, границите ќе бидат отворени со четири или пет други земји во непосредна близина, а потоа во средината на јуни со Германија и уште со трети земји“, рече Капели, кој како гостин во вторникот вечерта изрази очекувања и ја најави туристичката сезона.

На прашањето за засилени кампањи и маркетинг на конкуренцијата, особено Грција, која исто така се промовира, тој одговори со табела за туристичката побарувачка на истражувањето во Германија, според која Хрватска е најбарана меѓу четири медитерански земји (Италија, Грција, Турција и Хрватска).

Тој, исто така, истакна дека постои голем интерес за воспоставување авиокомпании со Израел и други земји.

Тој се осврна и на Дубровник, кој како туристичка воздушна дестинација со 90 проценти од туристите кои доаѓаат со авион, сега страда многу затоа што нема летови, велејќи дека неодамна имаа многу сериозен разговор со премиерот Андреј Пленковиќ и градоначалникот на Дубровник Мато Франковиќ. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Одмор

Иако ХНК нема јасни индикатори за состојбата или соодветни системи за евиденција, се проценува дека само околу 30 проценти од планираните посети биле реализирани во целиот кантон.

КАТАСТРОФАЛНА ТУРИСТИЧКА СЕЗОНА ВО БИХ: Огромни загуби поради короната!

Поради вирусот корона, туризмот во Херцеговина претрпе огромни загуби. Директорот...

-За влез во Црна Гора најверојатно ќе биде потребен негативен ПЦР тест или серолошки тест ЕЛЕСА, изјави Мугоша во гостувањето на утринската програма на телевизијата „Вијести“.

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Црна Гора од утре ќе ги отвори границите за граѓаните на Македонија, Србија, Босна и...

Најголемиот дел од оние што се регистрирани во земјава на граничните премини транзитирале, односно 44,4 отсто, 36 процени престојувале во земјава, а 19,6 отсто оствариле еднодневна посета.

Странските посетители најмногу се жалат за хигиената на јавните места и патната мрежа

Патната мрежа и хигиената на јавните места добиле најниска оценка од посетителите...

Во изјавата се посочува дека ова ги надминало проценките, очекувањата и конкуренцијата.

ЛУДИЛО ВО ХРВАТСКА: Во јули 1 милион туристи ја посетиле Хрватска- најмногу од Германија, Австрија, Чешка и Словенија

Во првите 14 дена од јули, повеќе од 950.000 туристи престојувале во Хрватска, што е 55% од...