Исто така, се наведува дека Хрватска силно ги поддржува напорите на НАТО за одржување на безбедноста во Косово, како и во поширокиот регион, пренесува Косово на Интернет.

Објавил: Рејхан Бајрами | 23 ноември, 2020 23:47

ХРВАТСКА ИСПРАЌА ХЕЛИКОПТЕРИ И АРМИЈА НА КОСОВО: Тие тврдат дека Косово и Метохија е стратешко прашање за нив!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Владата на Хрватска на седницата на 19 ноември го усвои Предлогот на Одлука за учество на хрватските вооружени сили во операцијата за поддршка на мирот на КФОР на Косово, според кој му предлага на Парламентот да го зголеми хрватскиот контингент во КФОР од сегашните 40 на 150 члена.

Нацрт-предлогот потсетува дека на 31 октомври 2018 година, хрватскиот парламент донесе одлука за учество на хрватските вооружени сили во операцијата за поддршка на КФОР на Косово, во согласност со која можат да бидат испратени до 40 припадници во 2019 и 2020 година, со два хеликоптери.

– Бидејќи оперативната команда на КФОР, преку претпоставената команда за сојузнички операции, честопати ги информираше сојузниците за потребата од завршување на операцијата на КФОР, Република Хрватска предлага да се зголеми хрватскиот контингент во операциите за поддршка на мирот на КФОР, од 40 на 150 припадници на хрватските вооружени сили. 

Исто така, се наведува дека Хрватска силно ги поддржува напорите на НАТО за одржување на безбедноста во Косово, како и во поширокиот регион, пренесува Косово на Интернет.

– Сегашната криза се одвива во нашето непосредно опкружување, во област што е значајна за Република Хрватска за стабилноста на целата област на Југоисточна Европа. Безбедносната состојба во Република Косово, која зависи од нарушени меѓуетнички односи, нередовна миграција, како и регрутирање борци на Исламска држава и нивно враќање, е исклучително важна заради можните последици врз односите на земјите од Југоисточна Европа и стабилноста на целата област. Кршењето на безбедноста во Република Косово може да има импликации и врз хрватската економија – се наведува во предлогот на хрватската влада.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Таа потврди појава на силна алергиска реакција кај една личност и изјави дека лекарите се подготвени да ја „поздрават и решат“ ситуацијата, пренесува порталот Index.hr.

ВО ХРВАТСКА ВАКЦИНИРАНИ 46.000 ГРАЃАНИ: Лесни несакани ефекти пријавени кај 80 лица

До овој викенд вакцинирани се околу 46 000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно...

Цели семејства, со поспани деца во рацете, се упатија кон градот Агуа Калиенте, недалеку од границата со Гватемала, рано утрово.

КАРАВАН ОД 4.000 МИГРАНТИ ТРГНА ВО АМЕРИКА: Немаме друг избор, тука ќе умреме(ВИДЕО)

Мигрантите од Хондурас, бегајќи од сиромаштијата, се упатија кон САД денес преку границата...

Грција, која заработува многу пари годишно од туризам, сака да ги оживее патувањата пред да започне летната сезона и веќе направи шаблон за тоа како треба да изгледа сертификатот за вакцинирана личност.

МИЦОТАКИС ЈА ПОВИКА ЕУ да направи СЕРТИФИКАТ ЗА ПАТУВАЊЕ: Вакцинацијата не е задолжителна, но ќе има олеснување за вакцинираните лица

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ја повика ЕУ да создаде заеднички сертификат...