Поранешниот командант на ОВК во областа Кошаре, Хисен Бериша, вчера изјави дека по Словенија и Австрија, Хрватска нуди кауција за обвинетите во Хаг.

Објавил: Рејхан Бајрами | 4 мај, 2021 6:39

Хрватска нуди кауција за Тачи и другите обвинети во Хаг!?

Фото/Текст извор: ©s.pecat

Хрватската државна службеничка Ермина Љекај Прљаскај изјави дека Хрватска го поддржува Косово и дека е расположена да обезбеди гаранции за Хашим Тачи и другите притворени во Хаг.

Таа додаде дека хрватскиот министер за надворешни работи во четврток ќе ја посети Приштина.

„Постои можност Хрватска да даде гаранција, засега нема официјална понуда. Верувам дека Хрватска е расположена и во четврток министерот за надворешни работи ќе го посети Министерството за надворешни работи во Приштина, рече Љекај Прљаскај.

Меѓу другото, таа рече дека Хрватска лобира и за визна либерализација за граѓаните на Косово.

Поранешниот командант на ОВК во областа Кошаре, Хисен Бериша, вчера изјави дека по Словенија и Австрија, Хрватска нуди кауција за обвинетите во Хаг.

Тој изјави дека хрватскиот претседател Зоран Милановиќ сепонудил да гарантира во Специјалниот суд за ослободување на поранешниот претседател Хашим Тачи и другите, за да се брани од слобода.

„Мојот пријател од Хрватска ми рече дека хрватскиот претседател понудил да биде гарант за привремено ослободување на сите што се таму“, рече Бериша во емисијата „Фронтал“ на Т7.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

Во писмото, како и во телефонскиот разговор во текот на вчерашниот ден, премиерот Заев на својот косовски колега му посака успех во извршувањето на одговорната функција и го изрази задоволството од пријателските односи меѓу Северна Македонија и Косово.

Заев со честитка до Курти: Нашата соработка продолжува со несмален интензитет во сите области од взаемен интерес

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев испрати писмо со честитки...

Курти порача дека веднаш штом ќе ја преземе функцијата ќе ги разгледа документите и ќе утврди каде екс-премиерот Авдулах Хоти го оставал процесот на дијалог.

Избрана косовската влада на чело со премиерот Албин Курти

Албин Курти, лидерот на движењето Самоопределување, беше избран вчера за премиер во...

Седум поранешни политички и воени лидери на ОВК се обвинети за низа злосторства, од заплашување на сведоци до убиства и сурово постапување со луѓе.

ЗАБРАНЕТИ ПОСЕТИ ВО ХАГ: Тачи може да разговара со членовите на семејството само преку видео врска!

Поранешните политички и воени лидери на ОВК во притвор на Специјалниот суд во Хаг можат...