Во последните 24 часа се евидентирани 4.135 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска денес е вкупно 25.270.

Објавил: Мирко Бачиќ | 12 декември, 2020 13:32

ХРВАТСКА ПОВТОРНО ГО ОБОРИ ЦРНИОТ РЕКОРД: Уште 78 смртни случаи од коронавирус

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Повеќе од 4.000 новоинфицирани лица со корона се евидентирани денес во Хрватска!

Во последните 24 часа се евидентирани 4.135 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска денес е вкупно 25.270.

Меѓу нив, 2.792 пациенти се во болница, од кои 295 се на апарати за дишење. Починаа 78 лица.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, вкупно евидентирани се 172.523 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 2.562 починале, а вкупно се опоравиле 144.691 лица, од кои 3.793 во последните 24 часа.

Во моментов има 63.908 лица во самоизолација. До денес се тестирани вкупно 872.515 лица, од кои 11.114 во последните 24 часа.

Од денес на сила се нови мерки за продавници и трговски центри. Тие главно се однесуваат на ограничување на бројот на луѓе во продавниците.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Во видео обраќање, објавено на официјалната веб-страница на Брегу, таа презентираше аргументи во корист на формирање на заеднички регионален пазар, нагласувајќи дека пазарот на 18 милиони луѓе е многу привлечен на ЕУ и глобалната сцена.

ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН ИМА 1,4 МИЛИОНИ НЕВРАБОТЕНИ

Генералниот секретар на Советот за регионална соработка Мајлинда Брегу рече дека...

Прелиминарните податоци на Агенцијата за статистика на БиХ покажуваат дека во првата половина на минатата година, БиХ забележа пад на БДП од 3,7 проценти во споредба со истиот период во 2019 година, според оваа Информацијата за движењето на макроекономските показатели за јануари-октомври 2020 подготвена од Дирекцијата за економско планирање (ДЕП).

ЕКОНОМИЈАТА НА БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА НА ДНОТО: Падна увозот и извозот, но и прилив на пари од странство

Ескалацијата на пандемијата на вирусот корона во првата половина на минатата година...

Во секоја земја на Европската унија, по таков политички гаф, ќе следеше оставка или негова смена

Скандал ја тресе Хрватска! првиот човек на Институтот за јавно здравје седи на картон со Вакцини

Хрватскиот  биолог и научник  Иван Џикиќ денес изјави дека бил шокиран кога видел...