Меѓу нив, 2.864 пациенти се во болница, од кои 295 се на апарати за дишење.

Објавил: Мартин Попоски | 13 декември, 2020 13:03

ХРВАТСКА РУШИ ЦРНИ РЕКОРДИ: Во последните 24 часа се заразени 3.363 лица, вирусот однесе 78 животи

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 3.363 нови случаи на вирус САРС-КоВ-2, така што бројот на активни случаи денес е вкупно 25.035, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Меѓу нив, 2.864 пациенти се во болница, од кои 295 се на апарати за дишење.

78 лица починаа, според порталот Индекс.

Од 25 февруари, кога е регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, досега се заразени вкупно 175.886 лица, од кои 2.640 починале.

Вкупно закрепнаа 148.211 лица, од кои 3.520 во последните 24 часа.

Во моментов има 59.388 лица во самоизолација.

Додека пак Италија е на првото место во Европа според бројот на жртви на ковид 19, вкупно 64.036 лица починаа досега, а во тој број ја надмина Англија, која досега држеше неславен примат, пишува агенцијата Анса.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

„Тоа ќе биде вистинска снежна бура, Армагедон, снежна апокалипса“, рече метеорологот на приватната станица Фобос, Евгениј Тишовец, пренесува руската новинска агенција Риа Новости.

ДОАЃА ЦРН ВИКЕНД ВО РУСИЈА: Се очекуваат обилни врнежи од снег – граѓаните стравуваат од најлошото

Москва во средата ги започна подготовките за рекордни врнежи од снег во текот на претстојниот...

Германската метеоролошка служба ДВД апелираше до граѓаните да останат дома, а властите им помагаа на бездомниците засолнувајќи ги во топлите засолништа, пренесе АП.

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повеќе од 200 сообраќајки, железничките не работат- ХАОС на улиците!

Снежна бура и силни ветрови ги погодија северна и западна Германија денес, што предизвика...

Невремето од североисток се очекува во вторник да донесе меѓу 30 и 60 сантиметри снег во областа Њујорк.

Снежна бура ја погоди Америка: Вонредна состојба во Њујорк, издадени бројни предупредувања(ФОТО)

Силна снежна бура го погоди североистокот на Соединетите држави, нарушувајќи го животот...

Податоците од Министерството за здравство покажуваат дека од 850 легла во одделенијата за интензивна нега наменети за пациенти со корона, 843 се моментално зафатени.

Колапс во Португалија- Уште 7 слободни кревети на интензивна нега: Пациентите се транспортираат на островите

Португалското Министерство за здравство предупреди дека уште седум кревети за пациенти...