Од граничната полиција на БиХ велат дека хрватското Министерство за внатрешни работи денеска ги известиле дека ќе има краткотраен прекин на сообраќајот, поради поставување на оградата.

Објавил: Рејхан Бајрами | 10 јуни, 2019 22:17

ХРВАТСКА ТРГНА ПО СТАПКИТЕ НА ТРАМП- постави ограда на границата со БиХ!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Денеска Министерството за внатрешни работи на Хрватска на граничниот премин Маљевац кон Босна и Херцеговина постави метална заштитна ограда, која ќе ги спречи мигрантите илегално да влезат во земјата.

Има голем број мигранти кои престојуваат на подрачјето на Унско-санскиот кантон, кај Велика Кладуша, а веќе неколку пати мигрантите се обидоа да поминат преку граничниот премин Маљевац, со цел да влезат на просторот на Европската унија.

Министерството за внатрешни работи на Хрватска денеска на граничниот премин Маљевац кон Босна и Херцеговина постави висока метална заштитна ограда, која треба да ги спречи мигрантите илегално да влезат во земјата.

Денеска од граничната полиција на БиХ изјавија дека хрватското Министерство за внатрешни работи, им соопштиле дека ќе има краткотраен прекин на сообраќајот, поради поставување на оградата.

По големите проблеми и нарушување на јавниот ред и мир, од вечерва на мигрантите им се забранува движење надвор од прифатните центри. Населението живее во голем страв од напливот на агресивни мигранти низ улиците , планините и имотот на граѓаните.

Во периодот дојде до повеќе масовни тепачки меѓу мигранти од Пакистан и Авганистан, а повеќе од нив се тешко повредени, неколкумина ги загубија животите.

Ситуацијата во Б и Х е сериозна поради неконтролираното однесување на над 3.000 мигранти.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Обраќајќи се пред парламентот, британскиот премиер рече дека последното нешто што тој сакаше да го направи е да ги обвини здравствените работници за тоа што се случи.

Не се криви здравствените работници: Џонсон ја презеде целата одговорност за ширење на короната во Велика Британија!

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека презема целосна одговорност...

СЗО ја идентификуваше и елиминираше глобалната пандемија. Лекот веќе беше познат, но СЗО не го пријави на Кинезите ??

КОВИД- 19 НЕ Е ВИРУС: Италијанците први го пронајдоа лекот за коронавирус?

Италијанските лекари не го почитуваа глобалниот закон за здравство на СЗО, кој препорачуваше...

Хашеми бил убиен недалеку од неговата куќа, пренесува Ројтерс, и се наведува дека напишал бројни текстови за Исламската држава и за полицијаташто работела во Ирак со поддршка на Иран.

УБИЕН ПОЗНАТ ПОЛИТИЧКИ АНАЛИТИЧАР: Го чекале пред неговиот дом, не му простиле се што напишал за нив!

Вооружени лица го убиле денеска во Багдад Хишам ал-Хашеми, истакнат поранешен советник...