Добро информирани луѓе тврдат дека добавувачите на тестови не се оние кои поставуваат астрономски цени.

Објавил: Перо Милчин | 21 ноември, 2020 18:13

ХРВАТСКА ЈА ДРМА ЦЕНАТА НА ПЦР ТЕСТОВИТЕ: Кој профитира за време на пандемија?

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs / Tanjug, Foto: Profimedia магазин.мк

Она што треба да го знаете за цената на тестовите за ПЦР во Хрватска е дека тие се невообичаено скапи – цените се движат од 67 евра до околу 200 евра, според коментарот од Јутарњи лист. Најчестата цена е околу 90 евра. Тоа е околу 40 проценти поскапо отколку во Германија и околу 60 проценти поскапо отколку во Турција.

Добро информирани луѓе тврдат дека добавувачите на тестови не се оние кои поставуваат астрономски цени.

Ретки написи за јавни набавки покажуваат дека некои здравствени институции набавиле тестови за ПЦР по цена помала од 9 евра. Ако на таа цена ги додадеме трошоците за заштитна опрема, простор и работа, веројатно може да достигнеме реална цена од 20-27 евра за тест.

Една од ретките окрузи што ги објави цените на тестовите и придружната опрема е Истра.

Според Нови список, Институтот за јавно здравје во Истар досега потрошил 440 000 евра на 50 000 тестови, и уште 186 000 евра на потребната заштитна опрема (ракавици, комбинезони, визири, палта) Вкупно 626.000 евра. Ова значи дека самите тестови чинат 9 евра по парче, а со опремата 12,5 евра. Ако на тоа ја додадеме цената на услугата, можеме да ги достигнеме споменатите 20-25 евра.

Треба да се додаде дека во иднина, Истра ќе снабдува дури и поевтини тестови – ќе купи 40.400 тестови за 200.000 евра, или околу 5 евра по тест. Дали сепак ќе им наплатат на Истиријанците по цена од 10 евра?

Како е можно тестовите во различни делови на Хрватска да бидат 2,5 до 10 пати поскапи отколку што може да бидат?

Сите овие тестови за ковид-19 ги ​​плаќаат граѓаните, на три различни начини.

Доколку не им било укажано да тестираат, тие самите мора да ја подмират сметката. За оние кои добиле упатство, сметката ја плаќа Хрватскиот институт за здравствено осигурување (ХЗЗО). Оваа институција ги покрива своите трошоци од плаќањата на здравствено осигурените лица.

Покрај тоа, хрватските даночни обврзници финансираат трошоци за здравствен буџет што се планираат за оваа година на ниво од 1,65 милијарди евра. Овој број е важен затоа што може да се пресмета дека, со сегашниот број на PCR-тестови, за 365 дена ќе потрошиме околу 15 проценти од здравствениот буџет годинава (или 7,5 проценти од буџетот на HZZO) само на тестови.

Цената што ние, како граѓани, даночни обврзници и здравствени осигурители ја плаќаме за тестовите за ПЦР, се астрономски износи во земја во која здравствениот систем се гуши во неплатени долгови, вели весникот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Пред утрешниот состанок меѓу Меркел и премиерите на 16 федерални покраини за ограничувачки мерки, канцеларката рече дека основните училишта, градинки, фризери и малопродажба треба да имаат приоритет во олеснувањето на мерките.

АНГЕЛА МЕРКЕЛ: Заклучувањето на Германија ќе трае до крајот на февруари

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека заклучувањето во Германија...

Холандската национална телевизија објави дека владата ќе одржи прес-конференција подоцна во текот на денот, на која ќе објави продолжување на ноќниот полициски час.

ХОЛАНДИЈА ГО ПРОДОЛЖУВА НОЌНИОТ ПОЛИЦИСКИ ЧАС: Останува на сила до 2 март

Холандската влада ќе го продолжи ноќниот полициски час воведен поради ковид 19 до 2...

Тој исто така најави дека поради епидемиолошката состојба пописот планиран за април годинава ќе се одложи.

ХРВАТСКИ ДЕМОГРАФ ОБЈАСНИ: Имаме најголем број на смртни случаи од Втората светска војна

Професорот Иван Чипин од Катедрата за демографија на Економскиот факултет во Загреб...

Освен шверц на цигари и нафта, контроверзниот црногорски моќник Миодраг Дака Давидовиќ веќе подолго време работи и во областа на набавка и дистрибуција на големи количини на оружје и воена опрема за кои има оперативни податоци што треба да се пласираат на пазарите на земјите под меѓународно ембарго.

Дилер со оружје, инвеститор во Македонија: Дака нелегално ги снабдувал со оружје земјите под санкции

Контроверзен моќен човек на Црна Гора е под сомнение дека се справил со недозволен...