Тој исто така најави дека поради епидемиолошката состојба пописот планиран за април годинава ќе се одложи.

Објавил: Мирко Бачиќ | 31 јануари, 2021 20:51

ХРВАТСКИ ДЕМОГРАФ ОБЈАСНИ: Имаме најголем број на смртни случаи од Втората светска војна

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Професорот Иван Чипин од Катедрата за демографија на Економскиот факултет во Загреб изјави денес дека пандемијата „ковид-19“ има силно влијание врз смртноста во Хрватска и дека е најголема од втората светска војна.

Имаме најголем број на смртни случаи откако се следат статистичките податоци, од Втората светска војна и највисока стапка на смртност.

Не би бил изненаден ако тоа е до степен до кој ќе не врати десет години наназад до очекуваното траење на животот”, рече Чипин.

Тој исто така најави дека поради епидемиолошката состојба пописот планиран за април годинава ќе се одложи.

Епидемиолошките причини секако се оправдани затоа што пописот мора да биде квалитетен, одговорноста мора да биде што е можно повисока и да се води грижа за здравјето, не само за попишувањето на луѓето, туку и за попишувачите.

Денес, во ситуација кога имате луѓе во изолација во болниците, прашањето е каков ќе биде квалитетот на податоците “, рече Чипин.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Пред утрешниот состанок меѓу Меркел и премиерите на 16 федерални покраини за ограничувачки мерки, канцеларката рече дека основните училишта, градинки, фризери и малопродажба треба да имаат приоритет во олеснувањето на мерките.

АНГЕЛА МЕРКЕЛ: Заклучувањето на Германија ќе трае до крајот на февруари

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека заклучувањето во Германија...

Холандската национална телевизија објави дека владата ќе одржи прес-конференција подоцна во текот на денот, на која ќе објави продолжување на ноќниот полициски час.

ХОЛАНДИЈА ГО ПРОДОЛЖУВА НОЌНИОТ ПОЛИЦИСКИ ЧАС: Останува на сила до 2 март

Холандската влада ќе го продолжи ноќниот полициски час воведен поради ковид 19 до 2...

Освен шверц на цигари и нафта, контроверзниот црногорски моќник Миодраг Дака Давидовиќ веќе подолго време работи и во областа на набавка и дистрибуција на големи количини на оружје и воена опрема за кои има оперативни податоци што треба да се пласираат на пазарите на земјите под меѓународно ембарго.

Дилер со оружје, инвеститор во Македонија: Дака нелегално ги снабдувал со оружје земјите под санкции

Контроверзен моќен човек на Црна Гора е под сомнение дека се справил со недозволен...

Солидарноста меѓу Велика Британија и ЕУ целосно исчезна и отстапи на општата борба околу тоа кој има повеќе права на десетици милиони дози произведени од британско-шведската компанија АстраЗенека.

Си-Ен-Ен го открива вакцинацискиот национализам во Европа: Срамна битка меѓу Лондон и Брисел околу вакцините од фабриката АстраЗенека!

Страшниот национализам за вакцинирање од кој Светската здравствена организација...