Лекарите кои главно доброволно реагираа на повикот за работа со најтешко болните од коронавирус, наместо наградата што ја добија нивните колеги ширум ЕУ, се казнети со значително намалување на платата, велат во Комората.

Објавил: Рејхан Бајрами | 5 декември, 2020 20:37

ХРВАТСКИ ДОКТОРИ БЕСНИ: Добија помали плати иако работат на првата линија во борбата против корона

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Хрватската лекарска комора (ХЛК) денес објави дека некои од лекарите кои работат со пациенти со ковид-19 деновиве добиле пониски плати и до 20 проценти и побараа да се исплати разликата, како и додатокот на ковид кој беше најавуван неколку пати.

Лекарите кои главно доброволно реагираа на повикот за работа со најтешко болните од коронавирус, наместо наградата што ја добија нивните колеги ширум ЕУ, се казнети со значително намалување на платата, велат во Комората.

„Се испраќа порака до лекарите, кои заедно со другите здравствени работници дење и ноќе горат на првата линија од борбата против короната, дека администрацијата не го цени нивниот немерлив придонес за здравјето на нацијата во ова исклучително тешко време“, рекоа тие. Т

Тие веруваат дека ваквата практика е длабоко навредлива за лекарите и бараат исплата на разликата во платата и т.н. графичка контрола.

Тие исто така посочуваат дека лекарите, кои покажаа во оваа криза дека се подготвени да го ризикуваат сопственото здравје за доброто на пациентите, не заслужуваа ваква врска.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

„Тоа ќе биде вистинска снежна бура, Армагедон, снежна апокалипса“, рече метеорологот на приватната станица Фобос, Евгениј Тишовец, пренесува руската новинска агенција Риа Новости.

ДОАЃА ЦРН ВИКЕНД ВО РУСИЈА: Се очекуваат обилни врнежи од снег – граѓаните стравуваат од најлошото

Москва во средата ги започна подготовките за рекордни врнежи од снег во текот на претстојниот...

Германската метеоролошка служба ДВД апелираше до граѓаните да останат дома, а властите им помагаа на бездомниците засолнувајќи ги во топлите засолништа, пренесе АП.

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повеќе од 200 сообраќајки, железничките не работат- ХАОС на улиците!

Снежна бура и силни ветрови ги погодија северна и западна Германија денес, што предизвика...

Невремето од североисток се очекува во вторник да донесе меѓу 30 и 60 сантиметри снег во областа Њујорк.

Снежна бура ја погоди Америка: Вонредна состојба во Њујорк, издадени бројни предупредувања(ФОТО)

Силна снежна бура го погоди североистокот на Соединетите држави, нарушувајќи го животот...

Податоците од Министерството за здравство покажуваат дека од 850 легла во одделенијата за интензивна нега наменети за пациенти со корона, 843 се моментално зафатени.

Колапс во Португалија- Уште 7 слободни кревети на интензивна нега: Пациентите се транспортираат на островите

Португалското Министерство за здравство предупреди дека уште седум кревети за пациенти...