На прашањето дали некое лице може да биде заразено двапати, Лаук рече дека тоа е нешто што се случува, но според достапните податоци тоа е исклучок, а не правило.

Објавил: Перо Милчин | 16 октомври, 2020 20:40

ХРВАТСКИ ДОКТОР ОБЈАСНИ: Се враќа ЗИМСКА КОРОНА ќе биде полошо отколку што беше, но ова може да ни помогне

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Хрватскиот професор д-р Гордан Лаук рече дека се враќа зимската корона, болест што има потешки симптоми и поголема смртност отколку во последните шест месеци.

Тој додаде дека поради климата, во Хрватска нема такво ненадејно зголемување како во другите европски земји.

“Сите параметри што ни помогнаа да не се инфицираме во текот на летото веќе ги нема. Постои и проблем со греење кој многу лошо го суши воздухот. Не е добар и ќе биде уште полошо во следните месеци”, рече Лаук.

“До летото верувавме дека овој вирус не е аеросол, а сега се покажа и дека е. Не е доволно да се вдиши еден вирус, потребно е да се вдише голема количина на вирус за да се зарази. Затоа е важно да се вентилира просторот”, рече Лаук.

Тој посочи дека огромното мнозинство на болеста ќе преживее без поголеми симптоми и нема да умре, но со оглед на тоа дека вирусот е многу заразен, можно е голем број луѓе да имаат потешки симптоми и можеби нема капацитет за нивно лекување.

На прашањето дали некое лице може да биде заразено двапати, Лаук рече дека тоа е нешто што се случува, но според достапните податоци тоа е исклучок, а не правило.

“Откако ќе ја преболите болеста, некое време сте заштитени. Кој ја преболе оваа болест во текот на летото, најверојатно нема да добие потешка форма на болеста оваа зима, а сè уште не знаеме дали тој ќе биде заштитен следната година”, рече тој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Шпанија минатата недела стана првата земја во Европа и шеста во светот која регистрирала милион случаи на заразени со Ковид-19.

Шпанија воведе вонредна состојба: Полициски час од 23 до 6 часот наутро

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе...

Тој исто така оцени дека само либискиот народ може да најде политичко решение за граѓанската војна во нивната земја, без присуство на странци на нивна територија, потенцирајќи дека Грција е подготвена да придонесе за мирната иднина на Либија.

МИЦОТАКИС: Турција има империјалистички фантазии, само либискиот народ може да најде решение за граѓанската војна, а не странците

По самитот Кипар-Египет-Грција во Никозија, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис ја...

Тие дадоа 48 часа да ја преиспитаат одлуката, сметајќи дека не се единствените виновни за лошата епидемиолошка состојба.

Околу 2.000 луѓе ќе изгубат работни места со затворање на локалите: Протестот на угостителите во Будва им даде на властите рок од 48 часа

Членовите на Здружението на угостители на Будва се собраа на протест, од кој го повикаа...

Објавени се и некои шокантни приказни за луѓето кои ги изгубиле своите најблиски во пандемијата Ковид-19.

ШОК ФИЛМ ЗА ЖРТВИТЕ НА КОРОНА: Медицинска сестра од Њујорк плачe – Вирусот го уништи моето семејство!

Џесика Каро од Њујорк ја изгуби својата мајка и уште тројца членови на семејството...