Инаку, на прес-конференцијата објавена денес, Националниот штаб треба да донесе одлука за понатамошни мерки за заштита од ширење на коронавирусот.

Објавил: Стојче Бушин | 8 јануари, 2021 13:01

ХРВАТСКИ НАУЧНИК ПРЕДУПРЕДУВА ДЕКА ДОАЃА ТРЕТ БРАН НА КОРОНА: Вирусот продолжува да се шири, сегашните бројки не претставуваат реална слика

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Хрватскиот научник од Гете институтот во Франкфурт, Иван Ѓикиќ, предупреди денес дека пандемијата на коронарниот вирус не бледнее, дека третиот бран доаѓа и дека се очекува влошување на ситуацијата низ цела ЕУ во текот на овој и следниот месец.

Тој вели дека особено загрижува појавата на неколку нови видови на побрзо ширење на вируси, кои уште повеќе ќе го оптоварат здравствениот систем!

Ова нè упатува на неопходната дополнителна претпазливост, пред се во воведувањето на подобри технологии за тестирање и откривање на ширењето на вирусот, како и на дополнителна поддршка за здравствениот систем“, рече тој за загрепскиот „Вечерњи“.

Тој посочи дека поради овие два фактори, многу земји ги пролонгираат и заоструваат епидемиолошките мерки до крајот на јануари и потребно е внимателно да се следат сите промени во локалните средини, по што ќе има евалуација.

Како добра вест, тој посочи дека се очекува употреба на вакцината Оксфорд / АстраЗенека во ЕУ. Тој, сепак, предупреди дека вакцинацијата во првите два месеци од оваа година нема да има никакво значење, бидејќи имунитетот се стекнува само пет до шест недели по вакцинацијата.

Тој тврди дека сегашните бројки на новоинфицирани лица не се реални, кога станува збор за Хрватска, бидејќи сите тие во последните неколку дена биле насочени кон приоритетна помош на загрозената област од земјотресот.

Веројатно е дека вирусот продолжува да се шири и дека сегашните бројки не претставуваат реална слика. Затоа, најдобро е да се почека со одлуките до 20 јануари, до кога треба да се зголеми бројот на тестирани лица“, рече тој! Инаку, на прес-конференцијата објавена денес, Националниот штаб треба да донесе одлука за понатамошни мерки за заштита од ширење на коронавирусот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка...

Тој додаде дека тој и голем број други истражувачи на Институтот Гамалеја биле меѓу првите луѓе кои го добиле Спутник В.

РУСКАТА ВАКЦИНА ШТИТИ ДЕВЕТ МЕСЕЦИ: Докажано колку долго вакцината обезбедува имунитет

Александар Гинзбург, директор на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и...

Пациентите мора да ја примат инфузијата што е можно поскоро откако ќе им биде дијагностициран ковид-19 или во рок од 10 дена од почетокот на симптомите!

АМЕРИКА ИТНО ОДОБРИ ЛЕК ЗА КОРОНА: Врз основа на комбинација на антитела го намалува ризикот од смрт

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) итно го одобри лекот против ковид-19...

Во исто време, Питер Бен Ембарек, шеф на тимот на СЗО што го истражува потеклото на ковид-19, рече дека истрагата дошла до нови информации, но дека драматично не ја променила сликата за појавата.

КИНЕСКИ И ЕКСПЕРТИ ОД СЗО: Невозможно е да се утврди кое животно е извор на короната

Вирусот што предизвикува ковид-19 циркулирал во други региони пред да биде идентификуван...