Точно на полноќ, биењето на камбанaта на македонските цркви ја најавија радосната вест за воскресението Христово.

Објавил: Сара Фемина | 2 мај, 2021 0:05

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ: За многу години Македонци

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Точно на полноќ, биењето на камбанaта на македонските цркви ја најавија  радосната вест за воскресението Христово.

Воскресението Христово, Велигден е најголемиот празник за православните христијани, наречен Празник на сите празници.

Воскресението на Исус Христос е најголемото случување во историјата на човечкиот род.

Во христијанската религија на Воскресение Христово Велигден се чествува воскресението на Исус Христос на третиот ден откако бил распнат на крстот и погребан. Празната гробница е видено од жените мироносци, кои посетиле гробот. Исус Христос се јавува на Марија Магдалена и на апостолите.

Сите христијани на тој ден се поздравуваат со поздравот „Христос воскресна“ на што се одговара „Навистина воскресна“.
Велигден и празниците кои се поврзани со него се подвижни празници, тие не паѓаат на ист датум секоја година според грегоријанскиот (цивилниот календар) или јулијанскиот календар(кои го следат движењето на Земјата околу сонцето и годишните времиња).
 
Тие се фиксни според месечевиот календар кој е сличен, но не ист со еврејскиот календар.
Воскресението Христово, Велигден е најголемиот празник за православните христијани, наречен Празник на сите празници. Воскресението на Исус Христос е најголемото случување во историјата на човечкиот род.

Велигден се празнува по еврејскиот празник Пасха (хеб. песах), во првата недела по полна месечина, која што е на самиот ден на пролетната рамнодневница или непосредно по неа.

Во периодот од 1900 до 2100 година Велигден може да се падне помеѓу 4 април и 8 мај.

Во православието, подготвувањата започнуваат со Великите пости. По петтата недела (ден) од великите пости доаѓа Цветната недела, која завршува со Лазарова сабота. Овој ден го означува завршетокот на Великите пости, иако празникот продолжува и следната недела.

Потоа доаѓа празникот Цветна недела (Цветници), Светла седмица, и најпосле самиот Велигден, и постот прекинува веднаш по Божествената литургија. По велигден следи Томината недела, за време на која нема постењедури ни во среда и петок.

Велигденската служба започнува на полноќ (почеток на Велигденското утро)Со тоа што оваа служба е на полноќ, на истата ѝ е загарантирано дека ниедна литургија нема да дојде пред неа изутрината.

Ова се должи на фактот што Велигден се смета за „празник над празниците“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Религија

Денеска е голем ден за православните христијани и очекувам она кое што како порака ќе пристигне од храмовите, но и од политичарите да биде порака на обединување, а не порака на поделби, порака на надеж, а не порака на разочарување како што за жал е денешното секојдневие.

Мицкоски за Успение на Пресвета Богородица: Денешната порака да биде на обединување и надеж

Ќе ми дозволите најпрви да го честитам големиот православен христијански празник...

Според некои народни верувања Петар и Павле се иста личност, според други, пак, тие биле браќа. Меѓутоа, Петар не бил брат на Павле туку на Андреј, наречен Првоповикан затоа што бил првиот Христов ученик.

ДЕНЕСКА Е ПЕТРОВДЕН: Празник на врховните апостоли Свети Петар и Павле

По примањето на Светиот Дух апостолите се растуриле по светот за да ја проповедаат...