За време на пожарите во Чиле, кои во првата половина од 2017 година ја опустошија половина земја, а однесоа 11 животи.

Објавил: Рејхан Бајрами | 4 август, 2019 11:59

ХУМАНО СРЦЕ: Голманот на Манчестер Сити им купил куќи на четири семејства по пожарите во Чиле!

Фото/Текст извор: ©спорт.1

Голманот на англиски Манчестер сити, Чилеанецот Клаудио Браво покажа дека е голем човек и дека има огромно срце, па на четири семејства кои останале без кров над главата во огнената стихија во неговата татковина пред две години им купил нови куќи.

За време на пожарите во Чиле, кои во првата половина од 2017 година ја опустошија половина земја, а однесоа 11 животи, беше уништено преку милион хектари шума, пеплосани беа 1.000 домови од вкупно трите илјади пожари што избувнаа.

Градот Санта Олга, кој се наоѓа јужно од престолнината Сантијаго беше еден од градовите кои најмногу беше погоден од пожарите.
И се почнало од едно дете по име Камило, кој побарал помош од Браво, а голманот веднаш помогнал. Цели две години се држело во тајност, но сега медиумите откриле чија била помошта за четирите семејства.

Мигел Милангир, дедото на Камило, открил колку Браво им помогнал и како сето тоа почнало. Браво барал да не се објавува ништо за неговата помош.

„Кога го прашуваа мојот внук кога избувнал пожарот, тој во разговорот спомнал дека сонува за дрес од Клаудио Браво. И голманот многу брзо дознал, па Браво го исконтактирал и му ветил дека ќе му даде дрес. Ама, му посочил и дека ќе му даде нов дом. Јас бев скршен пред да се појави Браво. Мислев дека повеќе нема да имаме куќа, размислував како да продолжиме понатаму. И тогаш дојде помошта од небо“, вели Мигел.

Сопругата на голманот на Сити, Карла Педро го посетила подрачјето кое било најпогодено од пожарите за да ги провери семејствата после ужасот кој го преживеале и маките со кои се соочуваат.

„Карла подоцна дојде со своите деца да не посети и да види како сме. Беа многу љубезни. Дури ги поканија мојот внук и татко му да гледаат меч на репрезентацијата на националниот стадион“, додава Мигел.

Тој е еден од четирите семејства што добиле нови куќи од Браво, порачувајќи дека до небо му е благодарен на голманот за тоа што направил за нив.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од Основното јавно обвинителство информираа дека девојката Ангела Ѓ. е една од двајцата уапсени, осомничени за убиството на Пино чие тело беше пронајдено во атарот на селото Љуботен. Првоосомничениот Али Фуркан се уште е во бегство.

ЕКСКЛУЗИВНО: Утре ќе се врши оценка на обвинението на убиецот на Пино, Ангела Георгиевска!

Момче со ведрина и желба за живот, мајката на Пино Маја Трпковска вака го опишуваше...

Двете страни сакаат до утре да размислат како да најдат заедничка позиција на самитот на ЕУ, кои, како што наведе Меркел, треба да бидат прифатливи и за другите ЕУ-членки

За Макрон прерано е за преговори, Меркел се надева на компромис

Претседателот на Франција Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија...

– Во јуни добивме порака дека Северна Македонија исполни се, но поради календарски услогласувања на земјите членки на ЕУ добрата вест за старт на преговорите ќе ни пристигне во октомври. Октомври дојде и ние сме во Брисел, ја очекуваме заслужената вест за одлука за преговори за нашата стратешка цел членство во ЕУ, истакна Заев.

Заев: Очекуваме одлука сега и веднаш, одложувањето ќе има негативни последици

По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите...