– Тоа се дезинформации. Нека потврди медиумот кој извесувал за тоа оти таква информација има од МТСП.

Објавил: Рејхан Бајрами | 21 септември, 2019 9:38

ЦАРОВСКА: „Дезинформации се дека вработените пред пензија ќе имаат скратено работно време„

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска како дезинформации ги оцени информациите дека со новиот закон за работни односи, кој е во фаза на изработка, се планира намалување на работното време за возрасните работници без притоа да имаат намалување на платата, односно жените работнички со навршени 60 години старост, а мажите со 62 да работат шест часа, а да ја задржуваат целата плата до пензија.

Царовска вели дека во моментов работат неколку работни групи со сите засегнати страни, имаат можност да учествуваат и да даваат предлози и размислувања. Таа вели дека кога ќе биде изработен овој закон, ќе има јавна дебата, и дури потоа ќе биде донесен.

– Тоа се дезинформации. Нека потврди медиумот кој известувал за тоа оти таква информација има од МТСП. Донесувањето на законот за работни односи се врши на транспарентен начин.

Во моментов работат неколку работни групи со сите засегнати страни, имаат можност да учествуваат и да даваат предлози и размислувања.

Кога тој ќе биде на некој начин усогласен помеѓу сите засегнати страни и ќе го испочитуваме процесот на носење на закон преку социјален дијалог за тоа ќе биде известена и јавноста, рече Царовска.

Пензискиот систем се стабилизира, а дупката во пензискиот столб е се помала изјави министерската за труд и социјална политика Мила Царовска.

Пензионерите не треба да стравуваат за сигурноста на своите примања бидејки во континуитети имало покачување на пензиите кои од првичните 13200 денари сега достигнале до 14600 денари.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

„Од идната недела 324.000 пензионери ќе земат пензии повисоки за 722 денари. Зголемувањето го правиме откако го стабилизиравме пензискиот систем со пензиската реформа и за една година успеавме да го намалиме дефицитот за над 3,7 милијарди денари.

Царовска: Од понеделник зголемување на пензиите за 722 денари – Фондот е во добра кондиција

Заменичката на претседателот на Владата на Република Македонија Мила Царовска, директорот...

Царовска одговори дека покачувањето не е популизам пред избори туку се должи на позитивните показатели од реформата за стабилизирање на пензискиот систем. Резултатите биле видливи во јуни и тогаш, како што нагласи „далеку од изборите“, утврдиле дека по сите параметри пензионерите со новиот буџет може да добијат покачување до нивото на раст на просечната плата.

ПРЕДИЗБОРНО ПОКАЧУВАЊЕ НА ПЕНЗИИТЕ: Таргет пензионерите – тие најмногу гласаат во Македонија!

Предизборно зголемување на пензиите, вицепремиерката Царовска изјави на денешната...

Најмногу отворања, односно 92 отсто се од земјава, два отсто од САД, еден од Германија и останатите пет отсто од повеќе земји меѓу кои Србија, Австрија, Бугарија…

Ангеловска: Платформата Отворени финансии за два месеца има над 203.000 прегледи

-Пред околу два месеци, го отворивме Трезорот на државата на увид под будното око на...