После претседателските избори можни проветрувања во владиниот кабинет

Објавил: Узунов Бобан | 6 март, 2019 7:15

Царовска заминува од фотелјата за мир во коалицијата ?

Фото/Текст извор: ©република.мк/магазин

 Дали поддршката на ДУИ за претседателскиот кандидат Стево Пендаровски кој впрочем беше и носител на листа во 2016 година на СДСМ за парламентарните избори е условена со заминувањето на Мила Царовска од министерската фотелја во труд и социјала ? Дали ДУИ се одмаздува за специјалната војна против нив, како што ја нарече Али Ахмети ? 

Пораталот Република открива дека Мила Царовска ќе биде жртвувана и ќе ја напушти фотелјата токму поради скандалот што го откри со пензиите во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување а главно беше насочен против функционери на ДУИ. 

Министерката за труд и социјална политика на заеднички колегиум била во просториите на Заводот за социјални дејности на средба со директорите на Центрите за социјална работа кои се под надлежност на министерството.  

Последниот случај каде излегува министерката и вели дека се изгубени 19 милиони евра, јас плаќам политичка цена – изјави Ахмети, откако Царовска јавно кажа дека се работело за техничка грешка. Тој исто така ја обвини дека скандалот што го откри Мила Царовска е специјална војна против ДУИ

Извори брифираат дека атмосферата била тензична бидејќи Царовска се нафрлила на кадрите на ДУИ од струшкиот Центар за социјална работа со закани за работното место доколку не спроведе активности за закони кои се уште не се донесени од страна на Собранието. Имено, се работело за Законот за социјална заштита и Законот за детска заштита со кои се укинува родителскиот додаток за трето дете и ја погодува албанската етничка заедница.

Инаку, Царовска веќе фрли ракавица за нарушување на односите меѓу партијата на Ахмети и партијата на Заев. Објавувањето на наводен скандал за непрефрлувањето на финансиски средства во Вториот пензискиот фонд, не само што го налути Ахмети, туку заедно со него се огласија и Артан Груби и Бујар Османи кои важат за блиски негови соработници. Царовска удри по кадрите на ДУИ кои досега директоруваа во Фондот за пензиско осигурување.

Министерката е две години на таа функција и ако биле направени овие погрешни трансфери, тие се направени во нејзино време бидејќи трансферите се прават од министерствотосо кое раководи таа.Значи одговорноста треба да се бара најпрво кај неа, а потоа кај другите – остро реагираше пратеникот и организациониот секретар на ДУИ, Артан Груби.Бујар Османи, актуелниот владин вицепремиер, предупреди за итно извинување за оваа како што рече лажна вест

Извори од партијата на власт потврдуваат дека СДСМ по претседателските избори ќе ја жртвува Царовска заради непромислените политички чекори во контекст антиалбанскиот приод во третирањето на албанците и албанските прашања, како и објава на скандали со кои висока е цената која сакал или не, ќе мора да ја плати Ахмети во трката по гласови на престојни претседателски, но и парламентарни избори.
Во спротивно ниту еден закон во собраниските клупи, предложен од страна на министерството за труд и социјална политика нема да биде поддржан од страна на Демократската унија на албанците.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Се обврзуваме на високи и стабилни субвенции за земјоделците и модернизација на земјоделскиот сектор, крупни инвестиции во патната, енергетската и комуналната инфраструктура, реализација на голем број на проекти за младите во сите сегменти на
нивното живеење.

МИЦКОСКИ: Обновата ќе донесе проекти кои ќе го подобрат животниот стандард на сите граѓани

Во следните четири години ќе се заложиме за заштита на животниот стандард на пензионерите...

Тој во допис до медиумите вели дека објавените разговори се лаги од трети лица кои нема да ги попречат да даваат плати и да плаќаат даноци.

Вице Заев: Објавените разговори се лаги- Заеви се чесни и вредни Македонци

Откако денеска на Јутјуб каналот се појави нова аудио бомба за Заеви, се огласи и Вице...

Средствата со кои Градот Скопје ќе ги субвенционира занаетчиите за набавка на потребни алати и репроматеријали се во износ од 80% од нивната вредност, но не повеќе од 50.000 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход!

ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА ЗА СКОПСКИТЕ ЗАНАЕТЧИИ

Градот Скопје со цел да го поттикне развојот на традиционалните занаети во изумирање...

Од аудио бомбата Тушникот се фали дека добил зелено светло од Рашо кој најверојатно е Радиша Бојовиќ зет на Зоран Заев, а ќе оствари средба со братот на Зоран, Вице Заев за да се запали автомобил на човек од Битола затоа што тој бил од ВМРО-ДПМНЕ.

НОВА АУДИО БОМБА: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче даде црвен картон да не работи ништо

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа...