Очекуваме да се формира наскоро нова Влада и на тој начин да се донесе и четврт пакет за поддршка и на граѓаните и на стопанството, рече вицепремиерката Царовска.

Објавил: Стојче Бушин | 28 јули, 2020 20:36

Царовска: Се преговара за нов пакет економски мерки

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

-Се преговара со бизнис секторот за нов пакет економски мерки за стопанството, но во овој момент не може да се носат уредби и пакети, рече вицепремиерката Царовска.

Очекуваме да се формира наскоро нова Влада и на тој начин да се донесе и четврт пакет за поддршка и на граѓаните и на стопанството, изјави Царовска!

Посочи дека во моментов тече и програма за поддршка на инвестиции за која кај компаниите има интерес.

Царовска посочи дека нема да пропаднат ваучерите за кои беа приложени приговори ќе биде само пократок рокот за нивно трошење.

Одговорајќи на новинарско прашање, Царовска објасни дека во моментов Владата нема моќ да ги продолжи роковите за користење на картичките зашто тие се дефинирани во уредби со законска сила.

Уредбите беа донесени во вонредна состојба. Сега сме во поинаква ситуација. Ако се воспостави Собранието побрзо и ако се оди кон одредена законска измена, но сметам дека тоа е прекомплицирано за сега да може да се направи. Може да се отвори како дискусија на Влада, ако има одреден став ќе може да го презентираме, но роковите се поставени во уредби со законска сила, кои немаме моќ во овој момент да ги менуваме. Нашите овластувања и моќ во овој момент не се такви, истакна Царовска.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

Ова е најголемо намалување од почетокот на статистиката од 1995-та година. Во првиот квартал, БДП-то во еврозоната падна за 3,7%, додека оној на ЕУ падна за 3,3%.

БДП-то на ЕУ и евро-зоната со најголем пад од 1995-та во периодот од април до јуни

Бруто домашниот производ (БДП) на еврозоната се намали за 11,8% во вториот квартал во...

Се очекува во своите понуди банките да имаат јасно дефинирани критериуми за одобрување на втор период на одложена отплата, со цел да им се помогне на клиентите што се погодени од ковид-кризата.

Банките може да ја одложат отплатата на кредитите уште 6 месеци, одлучи Народна банка

Народната банка, по неколку состаноци со претставници на Македонската банкарска асоцијација...

Растот на просечната бруто плата во јуни 2020 година се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната бруто плата во секторите: Финансиски дејности и дејности на осигурување (18,5%), Рударство и вадење камен (15,9%) и Образование (13,6 %).

Просечната нето-плата во јуни изнесувала 26.867 денари

Просечна нето плата по вработен во јуни годинава изнесувала 26.867 денари што во однос...