Таа исто така посочи дека моментално Владата будно ја следи состојбата со коронавирусот.

Објавил: Катерина Крстиќ | 17 септември, 2020 21:22

Царовска: Со отворањето на градинките и училиштата можно е да се зголеми бројот на заразени од корона!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во денешното гостување во емисијата „Вин Вин“ на телевизија Телма, министерката за образование и наука Мила Царовска говореше што би можело да се очекува со отворање на училиштата и враќањето на родителите на работа. Имено таа истакна дека очекува епидемиолошката слика да се измени. Царовска посочи доколку на есен се зголеми бројот на новозаболени од Ковид-19 постои можност  да се сменат дел од одлуките.

Таа исто така посочи дека моментално Владата будно ја следи состојбата со коронавирусот.

-На секои две недели се преиспитуваат и се носат одлуки. Нашата држава покажа дека знае да се справи со ситуацијата. И верувам на Комисијата за заразни болести. Нашиот здравствен систем не беше оптоварен. Тоа ми дава за право да верувам дека Комисијата носи добри одлуки, вели Царовска.

Министерката рече дека Македонија е една од ретките земји кои се решија за постепено отворање на предучилишните и училишните установи и примената на комбиниран модел- физичко присуство и онлајн настава и со тоа е намален бројот на заболени. Посочи дека многу од земјите во кои биле отворени училиштата за сите деца, биле брзо затворени поради влошување на епидемиолошката слика.

Министерката верува во креативноста и ентузијазмот на учениците да се создаде нешто ново.

Затоа ги повикувам сите ученици од основните и средните училишта да осмислат лого, насловна фотографија и име на Единствената национална платформа за онлајн учење. Пријавувањето на Јавниот повик “Од учениците за учениците” е до 22 септември. Ги очекуваме вашите иновативни и креативни идеи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Образование

Градоначалникот на Кочани Николчо Илијев посочи дека без квалитетна работна сила компаниите тешко можат да се борат со пребирливиот европски пазар.

Царовска: Дури 85 % од компаниите се подготвени да примаат ученици на практична настава

Со директорите на средните стручни училишта и претставниците на реалниот сектор...

Денеска е закажан состанок со наставниците, а задутре со членови на МАНУ.

Директорите на училиштата на средба со Царовска: Реформите се нужни, посветено ќе се вклучиме во нивната имплементација

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образование и членовите...

Локалната самоуправа на Неготино веќе стапила во контакт со голем дел од компаниите со цел да добие јасна визија каде треба да се движи општината во делот на образованието, рече градоначалникот Делков, укажувајќи дека ваквото предвремено увидување на потребите на биснис секторот ќе даде плод во наредните години.

Царовска: Со стипендии ќе ги поддржиме стручните профили што ги бара пазарот на труд

Профилите кои ќе се изучуваат во средното стручно образование ги прилагодуваме на...