- Иначе за тоа каква супер жена е Атиџе зборува моментот што од градот си купи боја за коса, и покрај тоа што живее во пустелија каде единствениот жител е нејзината полуслепа мајка. Атиџе си ја фарба косата за да биде убава не за другите, за себе! Жениште!

Објавил: Валерија Петрова | 14 јануари, 2020 12:07

Цел ден мислам на Атиџе и на тоа како ЖИВОТОТ може да добие друга динезија – жена ХЕРОЈ кој го создава сценарието!

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Македонскиот филм „Медена земја“ успеа да добие две номинации за претстојните Оскари – за најдобар документарен филм и за најдобар странски филм.

Овој документарец наиде на позитивни критики од страна на македонската публика, секој Македонец е горд на Атиџе – ѕвездата на овој доументарец.

Во продолжение прочитајте неколку коментари од гледачите…

Македонија горда на Атиџе – ликот кој го создаден надоброто дело

-Номинирани за оскар за споредна улога се Ал Пачино, Ентони Хопкинс, Бред Пит, Том Хенкс и Џо Пески. Каква конкуренција

– И на крај на Атиџе пак и се побитни пчелите од сите оскари на светот. И баш затоа и го заслужува сето внимание што сега го добива

– Атиџе е архетип кој се надевам нема да се изгори од мазноста на холивудскиот сјај. Сјајот на медот е поважен од сјајот на продажбата. Нека победи вистината за светот во кој живееме. Наградата не е само признание, туку и критички осврт кон односот на човештвото кон природата.

КАМПАЊА НА ПРОДУКЦИЈАТА НА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“: Со купена тегла мед им помагате на децата од филмот

– Цел ден мислам на Атиџе и на тоа како животот може да ти добие друга димензија.

– Иначе за тоа каква супер жена е Атиџе зборува моментот што од градот си купи боја за коса, и покрај тоа што живее во пустелија каде единствениот жител е нејзината полуслепа мајка. Атиџе си ја фарба косата за да биде убава не за другите, за себе! Жениште!

– Зашто се радувам за Ханиленд, ми беше мачно два дена после филмот и се покајав што го гледав, ама и тоа е некакво чувство, што траело два дена, а што е уметност ако не предизвикувач на чувства, мило ми е што светот не забележа и што му се допаднавме, бидејќи Ханиленд сме ние

– Никогаш не сум бил толку горд на некој од моето опкружување. Нѐ има и забавни, и успешни, и иселени и скиселени… Фаца со Honeyland сите нѐ направи горди и ќефој

– Атиџе е лик херој во вистинска смисла на зборот.Не холивудски херој од смислено сценарио.Она е херој кој го создава сценариото.Има толку силна енергија што сред пустелија,со својата приказна ги има привлечено Љубо и Тамара да снимаат филм.Од пустелија до Оскари,ете таква енергија

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Рекламата предизвика голем интерес во јавноста. Едни пишуваат дека Питер ја искористува позицијата за да го зголеми салдото, додека други едвај чекаат да го пробаат млекото.

Нова брука во кралството: Кралицата Елизабета се уште не го надмина шокот со Хари, а веќе ја посрамоти уште еден внук

Три децении вниманието на јавноста е насочено кон принцовите Вилијам и Хари па често...

Имено, како што јавуваат српските медиуми, експлицитното видео на пејачката станало хит меѓу затворениците.

ДАРА БУБАМАРА ЗАВРШИ ВО ЗАТВОР: Затворениците ПОЛУДЕЛЕ – стражарите не можеле да ги СМИРАТ

Лудило во српскиот затвор, затворениците полудеа по сексипилната пејачка, Дара Бубамара...

Оваа година во Штип поради инцидентот помеѓу двајцата верници попот реши крстот да остане во црквата и секој верник ќе има можност да го бакне за здравје.

УРНЕБЕСНО НА ВОДИЦИ: Еве што фати момчето наместо крстот во Струмица

Скандалозни случувања и на празникот Богојавление – Водици. Во неделата секаде...