Групата ОПЕК +, составена од Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници предводени од Русија, денеска се договори за скромно месечно зголемување на производството од 432.000 барели дневно во јуни, објави „Ројтерс“

Објавил: Сара Фемина | 6 мај, 2022 6:28

Цената на барел нафта достигна ниво од 111 долари

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Цената на барел нафта на лондонската берза повторно се зголеми и сега изнесува 111 долари, додека вчера истата чинеше 106 долари.

Расте цената и на американскиот пазар и таму барел нафта чини 108 долари, додека вчера чинеше 103 долари.

Се очекува нафтата и понатаму да расте поради најновите санкции кон Русија.

Групата ОПЕК +, составена од Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници предводени од Русија, денеска се договори за скромно месечно зголемување на производството од 432.000 барели дневно во јуни, објави „Ројтерс“!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Д-р Вајт истакна дека има многу книги и особено филмови кои го „подготвиле“ човештвото за сè што преживуваме денес.

ИСПЛИВАА ДОКАЗИ: Германија знаела уште од 2012 дека ќе има ЕПИДЕМИЈА- ОВА Е ДОКУМЕНТОТ(видео)

Службен весник на Бундестагот, објавен 2013 година, бр. 17/12051 се осврнува на можните епидемии...

Министерот Османи веќе оствари средба во Берлин со шефицата на бугарската дипломатија Генчовска. Тој за ТВ 24 кратко одговори дека обидите за дијалог со Софија продолжуваат и кажа дека денеска

НОВИ БАРАЊА НА БУГАРИЈА ДО МАКЕДОНИЈА

Македонија е единствената држава во Европа која има министерство за помалите етнички...

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест главни светски валути, минатата недела зајакна за 0,9 отсто, на околу 104,60 поени и во еден момент достигна 105,01 поени, ново највисоко ниво од 2002 година.

Доларот значително зајакна во однос на другите валути

На светските берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна минатата...

„Скандинавските земји се како гостилници за терористичките организации“, рече Ердоган по петочната молитва во Истанбул.

Ердоган се противи на членството на Шведска и Норвешка во НАТО

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека нема „позитивно мислење“...